Topljenje leda na Antarktiku mnogo brže nego što se očekivalo
Antarktik

Tri biliona tona leda nestalo od 1992. godine

Topljenje leda na Antarktiku mnogo brže nego što se očekivalo

Topljenje Antarktika se alarmantno ubrzava, pri čemu je oko tri biliona tona leda nestalo od 1992. godine, upozorava međunarodni tim eksperata za led u najnovijoj studiji.

U posljednjih četvrt vijeka, najjužniji ledeni dio ovog kontinenta – što je ključni pokazatelj klimatskih promjena – otopio se toliko da se dobijenom vodom može pokriti cio Teksas do nivoa od četiri metara, utvrdili su naučnici, prenosi AP.

Zbog sve te vode, svjetski okeani su porasli za oko 7,6 milimetara, navodi američka agencija.

Prema danas objavljenim rezultatima studije u časopisu "Nature", od 1992. do 2011. godine Antarktik je izgubio oko 84 milijarde tona leda godišnje, dok je od 2012. do 2017. brzina topljenja porasla na više od 241 milijardu tona godišnje.

„Mislim da bi trebalo da se zabrinemo. To ne znači da bi trebalo da budemo očajni. Stvari se dešavaju. Dešavaju se brže nego što smo očekivali“, rekla je Izabela Velikonja sa Kalifornijskog univerziteta Irvin, jedan od 88 koautora studije, prenosi Tanjug.

Ijan Žogin sa Vašingtonskog univerziteta ukazuje da je dio zapadnog Antarktika, gdje se led najviše otopio, „u stanju kolapsa“.

Ova studija je druga po redu procjena, a tim naučnika koji rade u Nasi i Evropskoj agenciji za istraživanje kosmosa na svakih nekoliko godina sprovedu takvu studiju.

antarktik

Antarktik

Njihova misija je da pruže najobuhvatniji pogled na ono što se događa osjetljivim svjetskim područjima pod ledom na Antarktiku i Grenlandu.

„Za razliku od studija u kojima se koristi mjerenje samo jednom metodom, ovaj tim ispitivao je nestajanje leda na 24 različita načina, uz korišćenje od 10 do 15 satelita, kao i kopnenih i vazdušnih mjernih metoda i kompjuterskih simulacija“, objasnio je vodeći autor nove studije Endrju Šeperd sa Univerziteta Lids u Engleskoj.

Prema njegovim riječima, postoji mogućnost da Antarktik sam podigne nivo mora za 16 centimetara do kraja vijeka.

Uz to, nivo mora raste zbog topljenja glečera svugdje, leda na Grenlandu i činjenice da se toplija voda širi.

Za ovakvo stanje stvari su, objašnjava Šeperd, krive klimatske promjene.

Na Antarktiku topljenje leda uglavnom izaziva toplija voda, a topljenje južnog okeana dovodi se u vezu sa promjenama vjetra koje su, pak, u vezi sa globalnim otopljenjem nastalim sagorevanjem uglja, nafte i prirodnog gasa, zaključuje britanski naučnik.

Najnovije brojke pokazuju da istočni Antarktik gubi relativno malo leda godišnje – oko 31 tonu – od 2012. godine.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.