Poslodavac dužan da radniku obezbijedi sigurno mjesto za rad, ali situacija je nekad drugačija
Ilustracija

Poslodavac dužan da radniku obezbijedi sigurno mjesto za rad, ali situacija je nekad drugačija

U Zakonu o zaštiti i zdravlju na radu jasno se navodi da je svaki poslodavac dužan da radniku obezbijedi sigurno mjesto za rad. Zaposleni svoje pravo ostvaruje opštim aktom i ugovorom.

U praksi, međutim, situacija je drugačija, pa je tako samo u toku prošle godine u Crnoj Gori Inspekcija rada u oblasti zaštite i zdravlja na radu obavila 2.383 nadzora i to: 1.390 redovnih, 933 kontrolna i 60 po inicijativi stranaka u kojima je utvrdila ukupno 5.263 nepravilnosti.

Kako je za Pobjedu istakao inspektor rada za oblast zaštite i zdravlja na radu Zlatko Popović, u ovoj oblasti izvršili su 27 uviđaja povodom povreda na radu, od kojih je pet bilo sa smrtnim ishodom i 22 teške povrede, što je smanjenje za čak 52 odsto u odnosu na 2007. godinu, kada je zabilježen najveći broj povreda.

"Osnovni problemi u ovoj oblasti ogledaju su u nepostojanju predmeta zaštite i zdravlja na radu u obrazovnom sistemu Crne Gore, nedostatku finansijskih sredstava za ispunjavanje svih zakonom propisanih zahtjeva od strane poslodavaca i nedovoljnom nivou svijesti o značaju ove oblasti, kako kod poslodavaca, tako i kod zaposlenih. Rješavanjem ovih problema, uz jačanje administrativnih kapaciteta Inspekcije rada (samo osam inspektora vrši nadzor u oblasti zaštite i zdravlja na radu), nivo implementacije propisa i poštovanje standarda u ovoj oblasti bio bi na mnogo većem nivou", objašnjava Popović.

On navodi i osnovne uzroke povreda na radu.

"Najčešće povrede na radu su zbog neprimjenjivanja mjera zaštite i zdravlja na radu koje bi spriječile pad sa visine ili u dubinu, udar/prignječenje trupca, udar električne struje visokog napona, angažovanje lica koja nijesu osposobljena za bezbjedan rad na poslovima koje obavljaju i kod kojih nije izvršena prethodna provjera zdravstvene sposobnosti; dotrajalost sredstava za rad, kao i upotreba istih bez prethodnog pregleda i ispitivanja, odnosno bez pribavljenih stručnih nalaza od ovlašćenih organizacija za poslove zaštite i zdravlja na radu", kazao je Popović.

On kaže da ukoliko je utvrđena neposredna opasnost po život ili je ugroženo zdravlje zaposlenih, izricana je mjera zabrane rada ili zabrana upotrebe sredstava za rad na kojima se desila povreda.

"Preduzimane su i druge mjere i radnje iz nadležnosti Inspekcije rada, a izvještaji o povredi na radu dostavljeni su nadležnim sudskim organima ili tužilaštvu", kazao je Popović.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.