Hlobenj: SAD iz regiona nikada nisu otišle
Roman Hlobenj, foto:Rtcg

Ambasador Slovačke

Hlobenj: SAD iz regiona nikada nisu otišle

Politički život teče dalje bez obzira na to da li je opozicija u parlamentu ili ne, jer Vlada mora da funkcioniše, ispunjava svoje programske uredbe i nakon završetka mandata položi građanima račune.

 Činjenica da je opozicija van skupštine je jednostavno realnost sa kojom smo naučili da živimo, ali koja mene ne raduje - kaže u intervjuu Pobjedi ambasador Slovačke u Crnoj Gori Roman Hlobenj.

Ističe da „nema pravo da javno komentariše i miješa se u unutrašnje političke procese zemlje“, ali da je mnogo vremena i lične energije uložio zajedno sa kolegama u to da se opozicija vrati u skupštinske klupe.

Upitan da prokomentariše posjete američkog potpredsjednika Majka Pensa kaže da su veoma pažljivo u diplomatskom koru pratili tok i zaključke ove , kako je rekao, istorijski najznačajnije visoke posjete iz SAD Crnoj Gori u proteklim decenijama, kao i zasijedanje Jadranske povelje prvi put na istorijskom nivou premijera i šefova država, gdje su domaćini bili Crna Gora i Makedonija.

"Uvjeren sam da je posjeta potpredsjednika Pensa ostavila značajan trag ne samo u Crnoj Gori nego i u regionu Zapadnog Balkana, jer je američka administracija pod rukovodstvom Donalda Trampa jasno potvrdila svoju obavezu da podržava i pomaže ove zemlje u procesu transformacije vezane za jačanje demokratije, vladavinu prava, obezbjeđenje trajnog ekonomskog rasta i konkurentnosti i na kraju produbljivanje regionalne saradnje.

Takođe pozdravljam dodatnu vrijednost SAD u podršci evropske perspektive regiona, to znači podršku Vašingtona budućem članstvu Crne Gore i ostalih država Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji. Ne samo ova posjeta, već i prethodne zajedničke aktivnosti u tandemu SAD – EU su se na Zapadnom Balkanu pokazale kao veoma uspješan model, koji donosi konkretne pozitivne rezultate. Ove činjenice smo svjesni i u EU, a svjesni su toga i Amerikanci.

Ja u ovom kontekstu u budućnosti ne mogu zamisliti drugu platformu saradnje, nego platformu izgrađenu na našim zajedničkim vrijednostima, gdje se na ovom prostoru EU i SAD uzajamno uspješno dopunjuju. Pristupanjem NATO savezu se institucionalni dijalog sa EU bitno mijenja i olakšava. Ne treba zaboraviti da su EU i NATO dvije strane iste medalje", kazao je Hlobenj.

On ne smatra da se SAD vraćaju na Balkan.

"To je pogrešno tumačenje, jer SAD iz regiona nikada nisu otišle. Pristupanje Crne Gore NATO-u je još jedan dokaz kontinuiranog jačanja američkog prisustva, pod čime se razumije jačanje stabilnosti i bezbjednosti šireg regiona.Na primjer, iz usta novog premijera Vlade Makedonije u Podgorici smo jasno čuli da bi Makedonija rado postala 30. punopravna članica Alijanse, što znači da i same zemlje regiona aktivno priželjkuju prisustvo SAD i da su svjesne toga",kazao je Hlobenj.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.