Marijana Laković Drašković

Laković Drašković saopštila

"Svaki član tužilačkih zakona neusaglašen sa mišljenjem VK"

Svaki član radne verzije Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnom tužilaštvu je neusaglašen sa međunarodnim standardima i mišljenjem Venecijanske komisije (VK), kazala je nekadašnja direktorica Direktorata za pravosuđe u Ministarstvu pravde i članica koordinacionog odbora Građanske inicijative "21. maj" Marijana Laković Drašković.

Ona je gostujući u Dnevniku televizije Crne Gore kazala da ne postoji razumijevanje šta je VK poručila Crnoj Gori.

"VK je poručila da ne žele upliv politike u tužilačku organizaciju a jedna od izmjena je protivna Ustavu Crne Gore", tvrdi Laković Drašković.

Ona navodi da Ustav Crne Gore propisuje da poslove državnog tužilaštva vrše državni tužioci i rukovodioci državnih tužilaštava.

"Po radnoj verziji Nacrta zakona, neko spolja, Tužilački savjet, može da odredi nekoga van tužilačke organizacie za v.d. VDT-a i to na osam mjeseci bez ponovnog izbora. To je nonsens. Niko od spolja ne može da radi te poslove i mijenja jer je to protivustavno", ističe Laković Drašković.

Jedan član zakona je, kaže, direktno u suprotnosti sa stavom VK a to je, dodaje član koji se tiče uglednih pravnika.

"VK je eksplicitno rekla da 4 ugledna pravnika moraju da obavljaju svoje mandate do njegovog isteka. Oni ovim članom raspuštaju kompletan Tužilački savjet", navodi Laković Drašković.

Nosens je, kaže i da ministar pravde predlaže disciplinskog tužioca i njegovog zamjenika Tužilačkom savjetu.

"Znači potpuna kontrola tužilačke organizacije od strane vladajuće većine, bio to zakonodavni organ ili izvršna vlast", dodaje Laković Drašković.

Ona je napomenula da sinoćnja verzija Nacrta zakona nije kao ona koja je prije nekoliko dana poslata Evropskoj komisiji i Savjetu Evrope.

"Tako da se ne pominje eksplicitno SDT, ali se pominje da Skupština Crne Gore nakon usvajanja izvještaja Državnog tužilaštva može da da preporuke", kazala je Drašković Laković i dodala da EK očekuje od Crne Gore dijalog i to je ključna stvar.

"Dijalog u daljim pravosudnim reformama, dijalog oko izbora VDT-a, izbora dvoje sudija Ustavnog suda i dijalog oko izbora 4 ugledana pravika Sudskog savjeta. Dakle, bez dijaloga ne može se krenuti naprijed. Ovakvim izmjenama imaćemo ozbiljano skretanje puta ka EU a skoro 80% građana želi brz ulazak u EU", zaključila je Laković Drašković.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.