Danas je Tomindan, evo šta nikako ne treba raditi

Običaji i vjerovanja

Danas je Tomindan, evo šta nikako ne treba raditi

Pravoslavni vjernici danas slave Tomindan, praznik posvećen Svetom Tomi, jednom od dvanaest velikih apostola Isusa Hrista.

Tomindan mnoge porodice obilježavaju kao svoju krsnu slavu. Kao esnafsku slavu, Svetog Tomu obilježavaju drvodelje, bačvari, kolari, stolari, užari, dunđeri, bunardžije, kaldrmdžije i zidari.

On je zaštitnik stolara jer je i sam bio drvodelja, a predanje kaže da  je jednom pred njega izašao đavo u obliku lijepe djevojke, koja ga je iskušavala. Sveti Toma se zagledao u nju, udario sječivom u kamen i otupio svoju sjekiru. Zbog toga se toliko naljutio da je iz oblaka izazvao nezapamćenu kišu i njome utopio đavola. Stolari, drvodelje i zidari na današnji dan ne rade ništa jer je za njih danas veliki praznik.

Za Svetog Tomu se vjeruje da je bio jedini od svih apostola koji je propovijedao izvan granica tadašnjeg Rimskog carstva. Širio je hrišćanstvo najprije u Palestini, potom u Persiji, a stigao je i do daleke Indije. U sirijskoj crkvi, Toma je poznat kao Isusov brat koji je utemeljio crkve na Istoku, posebno u Edesi.

I danas se ime ovog svetitelja često pominje u narodu, i to zbog izreke "nevjerni Toma" - predanje kaže da je ovaj nadimak Toma dobio jer je bio jedini od svih apostola koji je smatrao nemogućim činjenicu da je Isus vaskrsao. A onda, kada se Hrist pojavio pred njim i ponudio mu da mu opipa rane, Toma je uzviknuo: "Gospod moj, i Bog moj!"

Osim što je bio nevjeran, priča legenda, Sveti Toma je imao problema i sa vremenom. Tako je, prema predanju, bio jedini apostol koji je zakasnio na sahranu Presvete Bogorodice. Tužan zbog toga, tražio je da se grob otvori da bi se oprostio od svetice. Na opšte čuđenje okupljene mase, kada je grob otvoren u njemu nije bilo tijela, jer je Bogorodica vaskrsla. Tako je Toma, i nesvjesno, postao glasnih Božijih čuda na Zemlji.

Pravoslavci vjeruju da na Tomindan ne treba nikuda putovati, pa postoji i izreka "Sveti Toma, sjedi doma".

Narodna vjerovanja i običaji

U nekim krajevima vjeruje se da ovaj svetitelj štiti domaćinstvo od vukova. Pravoslavci vjeruju i da je Sveti Toma od oblaka oduzeo pečat zahvaljujući kojem narodu donosi kišu kao blagodet, a ne oluje koje uništavaju sve pred sobom. Vjeruje se i da bi Sveti Toma, kad bi se naljutio, zemaljskom svijetu mogao da donese i drugi potop, ali u tome ga koči Presveta Marija, koja ga nadgleda.

Dok se u nedelju po Uskrsu slavi događaj vezan za "nevjerovanje" Tomino, današnji dan je posvećen samom apostolu. Njegovom sumnjom u vaskrsenje Hrista (nevjerni Toma), dobijena je potvrda najčudesnijeg događaja u hrišćanstvu.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.