I Balkan traži ukidanje rominga
Ilustracija

CEP

I Balkan traži ukidanje rominga

Nakon EU direktive o ukidanju rominga među zemljama članicama EU koja je na snazi od 15. juna, ministri za telekomunikacije iz Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore se spremaju da upute zajedničko pismo Evropskoj komisiji sa zahtjevom da se ova odluka proširi i na ove 4 zemlje Zapadnog Balkana.

Povodom ove inicijative regiona, Milena Lazarević, programska direktorka CEP-a je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa rekla da je ova mjera već direktno naštetila snažnim interesima telekomunikacione industrije i da se može očekivati njihov otpor jer bi proširenje politike ukidanja rominga i na region zapadnog Balkana za njih predstavljao dodatni gubitak profita.

S druge strane, naš region je veoma mali (do 20 miliona stanovnika, što je oko 4 posto ukupne EU populacije), a putovanja ka EU još uvek nisu do te mjere frekventna da bi to u globalu predstavljalo veliki problem telekom kompanijama. 

"Mi treba pažljivo da definišemo ka kojim zemljama naročito treba da usmjerimo lobiranje u korist ove inicijative, a to su prije svega zemlje koje imaju veliki priliv turista iz našeg regiona, naročito Hrvatska, Grčka i Italija, kao i Austrija i Madjarska, jer se tu mogu očekivati najveći otpori", kaže Milena Lazarević. 

Lazarevićeva dodaje da za medjusobno povezivanje zemalja zapadnog Balkana države i vlade treba da budu dovoljno jake da se odupru lobiju telekom kompanija.

"Ovo je naročito problematično imajući u vidu još uvijek slabe institucije i regulatore tržišta kod nas i primjere takozvanog "regulatornog zarobljavanja", u kojem praktično agencije i ministarstva koja treba da regulišu tržište zapravo rade u interesu operatera na tržištu koje treba da regulišu", navodi Lazarevićeva.

"Unutar EU se dosta govori o tome kako da se u jako razvučenom i dugom procesu pristupanja EU, građanima omogući da postepeno osjećaju neke opipljive koristi od tog približavanja EU. Dobar primjer je trenutak vizne liberalizacije – u Srbiji je tada došlo do vrhunca u podršci građana članstvu u EU (preko 70 posto podrške, u odnosu na ispod 50% sada). Dakle, uključivanje regiona u ovu politiku svakako bi podstaklo podršku učlanjenju u EU i pokazalo građanima da članstvo u Uniji donosi realne koristi", objašnjava Milena Lazarević. 

Beta

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.