Fizička aktivnost podstiče rad crijevnih bakterija
Ilustracija

Spriječite gojaznost

Fizička aktivnost podstiče rad crijevnih bakterija

Dokazano je da vrhunski sportisti imaju raznovrsniju populaciju crijevnih bakterija, koje smanjuju rizik od gojaznosti.

Nedavno su naučnici otkrili da ishrana stvara veću raznovrsnost bakterija u crijevima, što dovodi do smanjenja rizika od gojaznosti i komplikacija vezanih za gojenje, a sada su ustanovili i da vježbanje igra važnu ulogu u tome, piše KoDren.com.

Istraživači sa Kork koledža Državnog univerziteta Irske zajednički su objavili otkrića u časopisu "British Medical Journal" i tako pokazali da vježbanje pomaže da se podstakne raznovrsnost crijevnih bakterija.

Uzeti su uzorci izmeta i krvi od 40 profesionalnih ragbista dok su bili pod intenzivnim režimom treninga kako bi se procijenilo kako vježbanje utiče na crijevne bakterije. U ljudskim crijevima se nalaze hiljade milijardi bakterija, a njihova raznovrsnost i udio utiču na to kako organizam metaboliše i izvlači energiju iz hrane.

Uzorci uzeti od vrhunskih sportista su potom upoređeni sa uzorcima 46 zdravih sportista-amatera. Istraživači su ustanovili izuzetno raznovrstan i širok opseg crevnih bakterija kod sportista i mnogo veći procenat Akkermansiaceae, bakterije koja se povezuje sa nižom stopom gojaznosti i drugih metaboličkih poremećaja.

"Naša otkrića pokazuju da je vježbanje još jedan važan faktor odnosa između mikrobioma, imuniteta domaćina i metabolizma domaćina, pri čemu ishrana ima važnu ulogu", kažu autori.

Istraživači su takođe ustanovili da sportisti imaju viši nivo kreatin kinaze (CK), enzima koji ukazuje na oštećenje mišića ili tkiva, što je i za očekivati kod vrhunskih sportista. Povrede i druga stanja koja su uobičajena među sportistima povezani su sa CK, ali povišen nivo ovog enzima takođe može da ukazuje na srčani udar, s obzirom da se stvara kao reakcija na oštećenje mišića skeleta ili mozga.

Obje grupe su takođe popunile upitnik o načinu ishrane da bi se vidjelo koliko često unose 187 različitih namirnica. Postavljeno im je i pitanje koliko su u prosjeku trenirali u periodu od 4 nedjelje prije početka studije.

Rezultati su pokazali da su ragbisti jeli više grupa hrane, tako da pored vježbanja koje ima uticaj na raznovrsnost crijevnih bakterija, kod njih postoji i raznovrsnija ishrana. Proteini su činili 22 odsto unosa kalorija kod njih u poređenju sa drugom grupom, gdje su proteini činili 15 do 16 odsto dnevnog unosa kalorija.

Sportisti su takođe uzimali mnogo proteinskih suplemenata i jeli više voća, dok su manje jeli grickalice od druge grupe.

"Od suštinske je važnosti da razumijemo složene odnose između onoga što biramo da jedemo, nivoa akivnosti i bogatstva crijevnih bakterija", kaže u uvodniku Džordžina Hold, istraživač sa Instituta za medicinske nauke na Aberdinskom univerzitetu u Škotskoj. "S obzirom da očekivana dužina života nastavlja da raste, važno je da shvatimo kako da na najbolji način održimo dobro zdravlje. To je sada važnije nego ikada kada su u pitanju naše crijevne bakterije."

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.