Dojče vele: Ukrajina zapadnim oružjem protiv ciljeva u Rusiji, šta to znači za dalji tok rata?
Foto: Reuters, Arhiva

Dojče vele: Ukrajina zapadnim oružjem protiv ciljeva u Rusiji, šta to znači za dalji tok rata?

SAD i Njemačka su početkom juna dozvolile Ukrajini da koristi zapadno oružje za gađanje ciljeva na ruskoj teritoriji. Kakve to efekte ima i šta to znači za dalji tok rata?

Njemačka vlada dugo je oklijevala: treba li dozvoliti Ukrajini, koju je napala Rusija, da upotrebi njemačko oružje protiv ciljeva i u ruskom pograničnom području? Zabrinutost koja se krije iza tog pitanja odnosila se na to da bi Kremlj tada na Njemačku mogao da gleda kao na stranu u ratu, piše DW.

Ali, nakon što su SAD dale Ukrajini dozvolu za korišćenje američkog oružja, kancelar Olaf Šolc prestao je da bude uzdržan. Obezbjeđivanje mira danas znači “da podržavamo Ukrajinu“, rekao je Šolc, pa je takođe odobrio korišćenje njemačkog oružja. Pravi put je, kako je rekao, uvek se pažljivo konsultovati sa partnerima i saveznicima prije donošenja “tako dalekosežnih odluka“ i odvagati sve rizike.

Međutim, i jedna i druga dozvola data je uz uslov da Ukrajina zapadno oružje koristi samo za kontranapade u odbrani Harkovske oblasti.

Korišćenje njemačkog arsenala za gađanje ciljeva na susjednoj ruskoj teritoriji moglo bi da podrazumijeva i upotrebu protivvazdušnog raketnog sistema Patriot s dometom od oko 70 kilometara, kao i višecjevnog raketnog bacača MARS II koji može da pogodi ciljeve na oko 80 kilometara. SAD su prošle godine opremile Ukrajinu raketama ATACMS čiji je domet 165 kilometara. Varijanta tog oružja s najvećim dometom može da dostigne ciljeve udaljene i do 300 kilometara.

“Oslobađanjem resursa za Ukrajinu Zapad se prilagodio novoj realnosti rata“, kaže Frank Zauer, stručnjak za međunarodnu politiku iz Instituta Metis pri Univerzitetu Sveučilištu Bundesvera u Minhenu.

“Već dugo vidimo da Rusija iz svog vazdušnog prostota i iz mjesta u blizini granice svakodnevno bombarduje gradska područja Ukrajine, posebno Harkov, što ima razorne posljedice po civilno stanovništvo“, kaže Zauer za DW.

Bolja odbrambena sposobnost Ukrajine štiti prije svega civile

“Sada je moguće granatirati (ruske) aerodrome s kojih poleću lovci-bombarderi i uništiti ih već na zemlji. A može se gađati i infrastruktura, poput pista. Tako se smanjuje broj tih ruskih napada, a time se povećava zaštita civilnog stanovništva. ATACMS-om ili samohodnim haubicama mogu se napadati i područja na kojima su koncentrisane ruske kopnene snage“, ukazuje Zauer.

A ako ruski pritisak na Harkovsku oblast popusti, kaže Zauer, Ukrajina će onda moći bolje brani druge djelove fronta. “Do sada smo bili suočeni s užasnom dilemom: zaštititi front ili civile u pozadini.“

Zapadu je postalo jasno da Ukrajina mora da bude dovedena u poziciju iz koje može da pokrene aktivnu akciju protiv Rusije. U suprotnom će izgubiti, ocjenjuje novi iskorak Zapada profesor političkih nauka i istraživač sukoba Andreas Hajneman, osnivač Instituta CASSIS pri Univerzitetu u Bonu.

Da je za to ostalo malo vremena, postalo je jasno i zapadnim saveznicima. S jedne strane, Rusija masovno ulaže u svoju industriju oružja i ratnu mašineriju, ali ta ulaganja još nisu stigla do bojnog polja, kaže Hajneman. S druge strane, malo je vjerovatno da će podrška Ukrajini biti dovoljna pod mogućim novim američkim predsjednikom Donaldom Trampom. I novi sastav Evropskog parlamenta nakon izbora mogao bi da utiče na politiku EU prema Rusiji.

“Osim toga, strah Zapada od nuklearne eskalacije Rusije značajno je smanjen“, ocjenjuje Hajneman za DW.

“Čini mi se da je Zapad odaslao jasne signale da neće tolerisati nuklearni napad na Ukrajinu i da će preduzeti mnogo masovnije akcije protiv ruskih ciljeva. U direktnoj konfrontaciji s NATO, Rusija bi izgubila“, uvjeren je taj njemački profesor, stručnjak za globalne sukobe.

Zapadno oružje protiv ciljeva u Rusiji: Velika prednost, ali bez proboja

Korišćenje zapadnog oružja protiv ciljeva na ruskoj teritoriji veoma rasterećuje Ukrajinu, ali to ipak ne može da donese pomak u rata, slažu se oba stručnjaka.

“Vremenski prozor tokom kojeg je bilo moguće izvesti akcije koje bi drastično promijenile situaciju, sada je zatvoren“, kaže Frank Zauer.

“Prema međunarodnom pravu, Ukrajina je uvek imala pravo da se brani i napadima na teritoriji napadača, a ne samo na svojoj teritoriji“, naglašava politikolog Hajneman. I njegov kolega Zauer je sličnog mišljenja.

“Čak i ako ima žrtava među pripadnicima ruskih oružanih snaga prilikom korišćenja zapadnog oružja, to nije u suprotnosti s međunarodnim vojnim pravom, to je dio borbi“, kaže Frank Zauer.

“Naravno da ne bi trebalo gađati civilnu infrastrukturu ili civile ili koristiti prekomernu silu nesrazmjernu vojnom cilju“, ali Ukrajina do sada nije učinila i Zauer kaže da ne vidi naznake da će to sada učiniti.

“S druge strane, Rusija je do sada lansirala bombe od 500 kilograma na železare, stambene zgrade i pozorišta“, kaže Zauer.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.