Đukanović: Važno je nastaviti evropezaciju Zapadnog Balkana, jedina ispravna perspektiva članostvo u EU
Milo Đukanović, Foto: Služba za informisanje Predsjednika Crne Gore

"Mađarska i dalje zainteresovana za realizaciju određenih projekata"

Đukanović: Važno je nastaviti evropezaciju Zapadnog Balkana, jedina ispravna perspektiva članostvo u EU

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović saopštio je da jeu Budimpeštim na poziv mađarske kompanije "Foldana"m koja je jedan važan investitor ne samo u Mađarskoj, nego i u Crnoj Gori, jedan od tri najvažnija investitora iz Mađarske u Crnoj Gori koji obilježava jedan svoj jubilej

"I tim povodom su željeli da pokažu  poštovanje prema Crnoj Gori kao zemlji u kojoj investiraju i učinili su to upućujući pozov meni da prisustvujem njihovom jubileju. To je bila prilika za jedan širi program razgovora u Budimpešti. Zadovoljstvo mi je bilo da sam imao razgovor i radi ručak sa novom predsjednicom Mađarske. Takođe, da sam nastavio tradicionalnu komunikaciju koju imam sa mađarskim premijerom  gospodinom Orbanom, i da sam, takođe, obavio razgovore sa drugim važnim investitorima iz ove zemlje koji posluju u Crnoj Gori", kazao je Đukanović.

On je naveo da pololitički razgovori su se ticali regiona ZB i njegove evropske perspektive i domaćih političkih i ekonomskih prilika u Crnoj Gori.

"Očekivano, čuo sam riječi podrške evropskoj perspektivi regiona, evropskoj perspektivi Crne Gore. Ponovljene su ocjene od strane domaćina da je veoma važno da se nastavi evropeizacija regiona ZB, da je jedina dobra perspektiva za sve zemlje našeg regiona članstvo u EU i da je potencirano pitanje očuvanja specifičnosti svake od naših zemalja unutar evropske porodice. Saglašavajući se sa tim, kazao sam da je jako važno da uz očuvanje identiteta svake od naših država, radimo na učvršćivanju i daljem profilisanju evropskog identiteta jer, rekao bih da, čitava globalna politička scena prolazi kroz promjene i naravno da smo kao evropljani zainteresovani da Evropa tu sačuva i svoju prepoznatljivost i svoju konkurentnost a da bi bila u tome uspješna potrebno je da dalje izgrađuje i da dalje profiliše svoje strateške politike, prije svega vanjsku i bezbjednosnu politiku i da na taj način doprinosi boljoj konkurentnosti Evrope na globalnoj sceni. Takođe, u političkim razgovorima govorili smo o bilateralnoj saradnji", naveo je predsjednik.

Ističe da ta saradnja je prijateljska, veoma razuđena ali sa veoma jasnim identifikovanim prostorima za dalje unapređenje, tako da smo posebnu pažnju posvetili ekonomskoj saradnji i govorili o konkretnim projektima koji bi se mogli intezivirati u narednom periodu.

"Treba podsjetiti da su mađarski investitori već veoma dugo prisutni u Crnoj Gori, da je u jednom značajnom periodu Mađarska bila zemlja broj jedan kada su u bitanju strane investicije u Crnoj Gori, da je i dalje vrlo visoko i da je vrlo konkretno zainteresovana za realizaciju određenih infrastrukturnih projekata, projekata koji se tiču proizvodnje hrane i turizma, i da je to vrlo realna i dogledna perspektiva za unapređenje ekonomske i ukupne međudržavne saradnje", samtra Đukanović.

Dodaje:"Kao što sam kazao, ovo je bila prilika za razgovor sa drugim investitorima, tako da sam sinoć odmah po dolasku u Budimpeštu imao vrlo intezivne i vrlo korisne razgovore sa predsjednikom OTP banke koja je dominantna banka na bankarskom tržištu Crne Gore, to smatram vrlo korisnim i zanimljivim razgovorom, a tokom današnjeg dana i sa drugim velikim investitorom – to je grupacija 4iG iz oblasti telekomunukacija, oni su vlasnici sadašnje mobilne mreže One, nekadašnjeg Telenora, sa takođe ozbiljnim ambicijama za dalje širenje u Crnoj Gori i regionu ZB".

"Generalno, mislim da je povod bio svečarski da je zapravo kompletan program bio veoma radni i veoma koristan, i vjerujem da se zaista uz već veoma dobro razvijene odnose između naše dvije zemlje potpuno jasno ukazuje dobra perspektiva za dalje unapređenje saradnje", zaključuje predsjednik Đukanović.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.