DPS Komisija: Digitalna transformacija u CG žrtva prethodne 42. Vlade

DPS Komisija: Digitalna transformacija u CG žrtva prethodne 42. Vlade

Kada resorno ministarstvo zaduženo za kreiranje politike u oblasti digitalizacije za sve vrijeme mandata prethodne 42. Vlade nije uspjelo da usvoji potrebne zakone u ovoj oblasti zbog potpune nesposobnosti, logičan slijed je i povlačenje tih zakonskih prijedloga iz procedure, saopšteno je iz DPS Komisije za nauku, inovacije i razvoj sektora informacionih tehnologija.

“Naime, Ministarstvo javne uprave je obavijestilo javnost da je povuklo iz skupštinske procedure zakone bitne za oblast digitalizacije, zakone kojima se uređuje slobodan pristup informacijama javne uprave i elektronski dokument, a kojima se kao svojim rezultatom hvalilo prethodno Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija na čelu sa Tamarom Srzentić”, stoji u saopštenju.

Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija, kako navode, nije uradilo apsolutno ništa da unaprijedi slobodan pristup informacijama, podacima javne uprave i ojača povjerenje u elektronski dokument. Što je još gore, ovo ministarstvo nije ni poboljšalo primjenu postojećih rješenja za čitav period svog mandata.

“Primjena savremenih tehnologija u cilju transparentnosti rada vlade, dostupnost podataka u otvorenom formatu, rasterećenje građana i privrede da informacije koje posjeduju organi javne uprave dobiju brzo i efikasno, očigledno nijesu bile u fokusu pažnje prethodne vlade, a jedino što se od njih očekivalo je nastavak i unaprjeđenje zatečenog stanja i podsticanje korišćenja nasljeđenog Portala otvorenih podataka www.data.gov.me, koje su razvijale Vlade mnogo prije “apostolske””, kazali su iz Komisije.

Takođe, ležerno poistovjećivanje elektronskog dokumenta sa smanjanjem utroška papira, a ne sa smanjivanjem biznis barijera i efikasnom javnom upravom još je veći indikator nesposobnosti i neznanja prethodne vlade za digitalizaciju u državi Crnoj Gori, koja je pretpostavke za elektronsko poslovanje, korišćenje elektronskog potpisa i elektronskog dokumenta stvorila prije više od decenije.

Na ovaj način, ocjenjuju, prethodna 42. Vlada je unazadila Crnu Goru umjesto da je modernizuje kako bi naša zemlja uhvatila korak sa modernim državama gdje je digitalizacija javne uprave i servisa jedan od osnovnih razvojnih programa koji doprinosi opštem društveno-ekonomskom napretku.

“Srećom, 42. “apostolska” Vlada je ružna prošlost Crne Gore i biće teško nadoknaditi svu štetu koju je nanijela, pa se nadamo da će aktuelna Vlada mnogo više pažnje posvetiti ovim pitanjima koja danas pokreću sve moderne ekonomije svijeta”, zaključuje se u saopštenju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.