Omikron soj sa manje uspješnosti napada pluća
Ilustracija

Omikron soj sa manje uspješnosti napada pluća

Britansko istraživanje pokazalo je da bi soj koronavirusa omikron mogao da bude manje uspješan u napadu na pluća od ranijih sojeva virusa koji izaziva bolest kovid-19.

Studija Instituta za terapijsku imunologiju i zarazne bolesti Kambridž zaključila je da mutacije na šiljcima virusa, zbog kojih omikron može da izbegne antitijela, takođe mogu da ograniče način na koji se virus replicira u plućima što je povezano s razvojem teškog oblika bolesti.

"Ovi zaključci ukazuju na to da je omikron razvio sposobnost izbjegavanja imunskog sistema, ali istovremeno je ugrožena njegova sposobnost replikacije i njegova patogenost“, navodi se u  studiji.

Ravi Gupta, profesor kliničke mikrobiologije na Kambridžu, koji je vodio studiju, rekao je da su pred nama izazovi uprkos naizgled pozitivnim zaključcima studije.

Na Tviteru je napisao: "Što sve ovo znači? Efikasna infekcija plućnih ćelija mogla bi da korelira s ozbiljnošću plućne bolesti. Sinciciji, višejezgrarne ćelije, često se vide u respiratornim tkivima uzetim nakon teške bolesti. Delta je bila vrlo uspješna u infekciji plućnog tkiva i stvaranju teškog oblika bolesti, za razliku od omikrona. Potrebno je daljnje istraživanje“.

"Da sažmemo – ovaj rad ukazuje na to da je omikron postao otporniji na imunitet, ali da njegova svojstva povezana sa napredovanjem bolesti mogu da budu  u određenoj mjeri oslabljena. Značajno širenje omikrona ipak predstavlja veliki izazov za javno zdravlje“.

Rezultati istraživanja objavljeni su nakon što je medicinska savetodavna grupa SAGE u Velikoj  Britaniji izdala ažuriranu procenu i rekla da je “ skoro sigurno da u Engleskoj sada postoje svakodnevno stotine hiljada novih infekcija omikronom“, što je podstaklo izvještaje da bi stroža pandemijska ograničenja mogla da budu uvedena nakon Božića.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.