Peking nazvao američku demokratiju
Ilustracija

Peking nazvao američku demokratiju "oružjem za masovno uništenje“

Peking je ocijenio da je američka demokratija "oružje za masovno uništenje", posle samita za demokratiju koji je organizovao predsjednik SAD Džozef Bajden da približi zemlje sa istim vrijednostima naspram autoritarnih režima.

"Demokratija je već odavno postala oružje ‘za masovno uništenje’ koje koriste SAD da se miješaju u druge zemlje“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova u saopštenju objavljenom onlajn, optužujući Vašington da je "podsticao ‘obojene revolucije’ u inostranstvu“.

Kina nije pozvana na dvodnevni virtuelni samit o demokratiji, kao ni druge zemlje poput Rusije i Mađarske, i optužila je američkog predsjednika da podstiče ideološke podjele naslijeđene iz Drugog svjetskog rata.

Portparol kineske diplomatije rekao je takođe da je samit organizovan da se "učvrste linije ideoloških predrasuda, da se instrumentalizuje i naoruža demokratija i podstiče na podjele i konfrontaciju“.

Kina se sa svoje strane obavezuje da će se "čvrsto odupirati i protiviti svim vrstama pseudo demokratije“.

Uoči samita, Peking je pojačao svoju propagandnu kampanju, kritikujući demokratiju koju je opisivao kao korumpiranu i neuspjelu.

U bijeloj knjizi objavljenoj prošle nedelje, čiji cilj je bio da utvrde svoj legitimitet, komunističke vlasti, koje su postale sve autoritarnije pod predsjedništvom Si Đinpinga, hvalile su svoj model, model "integralne narodne demokratije“, navodi agencija Frans pres.

Tenzije između dvije najveće sile svijeta pojačane su poslednjih godina oko tehnološkog i trgovinskog takmičenja, ljudskih prava i pitanja Sinđanga gdje živi manjina Ujgura, i Tajvana koji Kina smatra svojim integralnim dijelom.

Američko ministarstvo finansija juče je uvelo sankcije za dva visoka kineska zvaničnika zbog kršenja ljudskih prava u Sinđangu i stavilo kinesku firmu za vještačku inteligenciju "SenseTime“ na crnu listu zbog njene tehnologije prepoznavanja lica uperene protiv manjine Ujgura.

Tajvan, ostrvo koje ima sopstvenu vladu, a koje Peking smatra dijelom Kine, pozvan je na Bajdenov virtuelni samit o demokratiji, što je predstavljalo jasnu provokaciju prema Kini.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.