Aleksandar Vučić

Srpska opozicija za list "Danas" o političkoj i društvenoj krizi u Crnoj Gori i doprinosu vrha vlasti u Srbiji na produbljivanju podela uoči ustoličenja Joanikija na Cetinju

"Vučić pokušava da podjelama u Crnoj Gori izazove građanske nemire i sukobe"

Režim u Srbiji ima vrlo značajnu ulogu u pokušajima da se između građana Crne Gore koji se izjašnjavaju kao Srbi i onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci iskopa nepremostiv jaz i napravi večna podjela, ocjenjuje za Danas Dragana Rakić, zamjenica predsjednika Demokratske stranke, u odgovoru na pitanje kako vidi ishod predstojećeg ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog na Cetinju, 5. septembra, odnosno doprinos tamošnjoj krizi koji zauzima predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić.

Zoran Vuletić, predsjednik Građanskog demokratskog foruma ističe da Srbija ne odustaje od svoje politike iz 90-ih godina, dok Nebojša Zelenović, predsjednik Zajedno za Srbiju, za Danas napominje da vrh vlasti u Srbiji, kao i opozicija, svojim činjenjem i nečinjenjem stvaraju opasnost od velikog i opasnog građanskog sukoba.

Sjutra će se na Cetinju, odviti ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog. Tome se usprotivio predsjednik CG, Milo Đukanović, najavljujući da će tog dana protestovati sa ostalim građanima te države koji se protive da se takav vjerski obred odvija na Cetinju, smatrajući ga uzurpacionim činom od strane Srpske pravoslavne crkve. Premijer CG, Zdravko Krivokapić, s druge strane, imenovan na funkciju predsednika vlade, uz pomoć upravo ove vjerske institucije, odustao je od prisustva zbog prijetećih tenzija u društvu. Predsjednik Srbije, međutim, za sada, javno ne odustaje od puta na Cetinje, odnosno izbjegava da saopšti javnosti konačnu odluku o svom prisustvu ustoličenju Joanikija.

U međuvremenu, pozivnice upućene za ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju povučene su posle odluke da se ono održi samo u prisustvu sveštenstva.

"Društvene tenzije u Crnoj Gori su očigledno povećane i sudeći po medijskim izveštajima, situacija je na ivici konflikta. Ipak, nadam se da stvarno stanje u toj zemlji nije tako dramatično kao što nam predstavljaju mediji i da podjele među građanima nisu zaista toliko duboke i oštre. Štaviše, iz ličnih kontakata sa ljudima u Crnoj Gori nemam utisak da je toliko napeto kako nama ovde prikazuju. Crnoj Gori je potrebna i vlast i opozicija koja će raditi na prevazilaženju podjela, a neće ih produbljivati, dok crkvena pitanja i vjeru treba prepustiti crkvi. Ustoličenje novog mitropolita se politizuje sa raznih strana i iz raznih motiva, a to nikako nije dobro. Nama je posebno važno da se u takvoj situaciji vlast u Srbiji pravilno postavi, a to nažalost nije slučaj", kaže Dragana Rakić.

Kako dodaje, sadašnja vlast u Srbiji želi da i u Crnoj Gori napravi isto ono što je napravila i na Kosovu, odnosno da stvori nekakvu Srpsku listu u koju će okupiti svoje Srbe i preko koje će završavati svoje političke i poslovne kombinacije.

"Vučić je od Srbije napravio sigurnu kuću za kriminalce iz regiona. Planove im izgleda kvari sadašnja Vlada Crne Gore i zbog toga kabinet premijera Krivokapića sve vrijeme trpi snažne pritiske i jedne i druge strane. U svemu tome vrlo veliko učešće očigledno ima i organizovani kriminal, kome je vlada u Podgorici zadala vrlo snažan udarac nedavnom rekordnom zaplijenom krijumčarenog kokaina. U takvoj situaciji Crnoj Gori je potrebna politika koja će se izdići iznad svih podjela i koja će ponuditi rješenje za konflikt dva identiteta – srpskog i crnogorskog. Takvu politiku treba da podrži i Srbija", zaključuje Dragana Rakić.

Prema riječima Zorana Vuletića, politika koju je Vučić 90-ih iz drugog reda glavno komandujućih Miloševića i Šešelja vatreno podržavao i u dobroj mjeri kreirao uništila je bivšu zajedničku zemlju.

"Mnogima je teško da slušaju i čitaju o ovim stvarima, mnogi i svjesno negiraju ove činjenice, ali ne vidim drugi način osim da se istinom odužimo ubijenima. Ima ih 130.000 nasilno raseljenih, više od milion sa uništenim životima. Sve je to epilog nakazne politike koja nam se ponovo posljednjih par godina natura kao pobjednička i ona koja brani Srbe od čitavog svijeta koji želi da nas uništi. Kroz gvozdenu kontrolu medija lažno se optužuju susjedi za napade na Srbe i sve što je srpsko, uz prećutnu saglasnost Zapadnih zemalja. Kampanja koja nevjerovatno podsjeća na onu sa kraja 80-ih i 90-ih uz izvođače radova na terenu poput Andrije Mandića u CG i njegovog DF-a, Dodika i svih ostalih političara u RS uključujući novu "nadu’’ Draška Stanivukovića", smatra sagovornik Danasa.

Vuletić ističe da se akcenat posebno stavlja na Kosovo, kao na teritoriju koja mora da se brani do posljednje kapi krvi.

"Svakoj zdravorazumskoj osobi jasno još od juna 1999. i potpisa u Kumanovu da smo ga izgubili. SPC je svakako konstantna udarna politička pesnica nacionalističke ideologije upakovane danas u tzv “srpski svet”, a zapravo se radi o novom pokušaju da se ostvari stari Miloševićev i Šešeljev san. Ne propušta se prilika kako bi se podigle tenzije u susjednim zemljama. Prije godinu dana to su bile litije u CG na čijim krilima je formirana nova vlast, a danas je to ustoličenje Joanikija za mitropolita. Negiranje CG države kao i negiranje Crnogoraca, uz negiranje BIH i bošnjačkog naroda je u ovom trenutku najbitnija stvar kojom se Vučić i njegova Vlada bave, iako on lično takve stvari ne izgovara već angažuje svoje poslušnike", kaže predsjednik GDF.

Kako dodaje, “Vučićevo skrivanje iza Vulina i Brnabić je kratkog daha”, odnosno komfor koji “Vučić još uvek može da osjeća na sastancima poput onog na Bledu uz razumijevanje Janše i Orbana”, uskoro će, prema riječima sagovornika Danasa, zamijeniti mnogo ozbiljniji zahtjevi da se Srbija konačno opredijeli šta želi.

Nebojša Zelenović napominje da se Vlada Crne Gore bori da promijeni tu zemlju na bolje. Rat protiv kriminala, ističe on, je jedna od odlučujućih stvari u toj borbi.

"Politička zloupotreba ustoličenja mitropolita Joanikija jeste samo pokušaj zaustavljanja promjena u Crnoj Gori. Bilo bi veoma loše za čitav Zapadni Balkan da eventualni nemiri, kojima je vjerski obred ustoličenja mitropolita samo povod, destabilizuju vladu Crne Gore i odlože donošenje važnih odluka u parlamentu, a prije svega izbor novih tužilaca. Borba protiv organizovanog kriminala, na ovaj način, pretrpjela bi veliki udarac", zaključuje Zelenović.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.