Leposavić priznao eparhijama SPC u Crnoj Gori da postoje od 1220. godine
Vladimir Leposavić

Nakon rješenja bivšeg ministra pravde, najavljene krivične prijave

Leposavić priznao eparhijama SPC u Crnoj Gori da postoje od 1220. godine

Nakon što su Dnevne novine objavile podatke advokata Nikole Belade, jednog od osnivača GI 21. maj, koji potvrđuju da su eparhije u Crnoj Gori Mitropolija crmogorsko primorska, Eparhija budimljansko nikšićka, upisane kao vjerske organizacije Srpske pravoslavne crkve koje na teritoriji naše države postoje od 1220. godine, pojavili su se i dokumenti koji to potvrđuju, zbog čega se najavljuju krivične prijave protiv ministra, ukoliko se nezakonita rješenja ne ukinu.

Dnevnim novinama je proslijeđeno rješenje koje je 10. juna ove godine potpisao bivši ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić u kojem doslovno piše da je: “Mitropolija crnogorske primorska Srpske pravoslavne crkve osnovana 1220. godine, sa sjedištem u Manastiru Đurđevi Stupovi (Dolac, Berane) koju zastupa lice ovlašćeno za zastupanje episkop budimljansko nikšićki Metodije (Ljubiša) Ostojić, upisana je u Jedinstvenu evidenciju vjerskih zajednica”.

Isto ovakvo rješenje izdato je za Eparhiju budimljansko nikšićku Srpske pravoslavne crkve, za koju se takođe tvrdi da postoji od 1220. godine.

Nakon što su ovi podaci objelodanjeni, Belada, a juče i član Savjeta GI 21. maj Aleksandar Zeković postavili su pitanje Vladi što će se desiti sa uvjerenjima koje je potpisao razriješeni ministar pravde Vladimir Leposavić, a koja su neutemeljena.

Podsjetimo, prema informacijama koje je iznio ranije Balada, Mitropolija crnogorsko primorska i Eparhija budimljansko nikšićka SPC podnijele su zahtjeve Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava 9. juna, a 10. juna samo dan nakon podnijetog zahtjeva izđato im je uvjerenje o upisu u Jedinstvenu evidenciju vjerskih zajednica

U datim uvjerenjima od strane Ministarstva se navodi daje Mitropolija crnogorsko primorska Srpske pravoslavne crkve osnovana 1220. godine, a Eparhija budimljansko nikšićka takođe 1220. godine! Bez ijednog jedinog materijalnog dokaza Mitropoliji cmogorsko primorskoj i Eparhiji budimljansko-nikšićkoj priznaje se postojanje od 1220. godine.

Državni organ bez provjere, bez materijalnih dokaza, samo na osnovu tvrdnji podnosioca zahtjeva, bespogovorno izdaje uvjerenja, naveo je Balada u autoskom tekstu za Dnevne novine.

Podsjetio je da je Srbija 2006. godine donijela Zakon o vjerskim slobodama gdje se u članu 11 Srpskoj pravoslavnoj crkvi priznaje pravni subjektivitet od 1836. godine. Kako je onda moguće da majka-Crkva ima pravni subjektivitet od 1836, a organizacioni djelovi (Mitropolija crnogorsko primorska i Eparhija budimljansko nikšićka) da su stariji od majke Crkve jer imaju subjektivitet prije priznatog subjektiviteta SPC?

A kako djeluje i što sve ima, koliko je u Crnoj Gori moćna SPC dovoljno govori par podataka:

U zahtjevu za upis od 9. juna 2021. godine, Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve navodi da ima oko 530 hramova, 57 manastira, 23 crkvena hora, 25 dobrovoljačkih društava, 14 bratstava pravoslavne omladine, 49 škola za vjeronauku pri hramovima, uključujući i Bogosloviju (srednju školu) na Cetinju koja nema ni atest, ni akreditaciju, ni licencu za rad niti je ikad inkorporirana u obrazovni sistem države Crne Gore.

Dnevne novine

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.