Aleksa Bečić

Predsjednik Skupštine učestvovao na plenarnoj sesiji Parlamentarne skupštine Procesa saradnje Jugoistočne Evrope

"Neko je zločinac zato sto je zločinac, a ne zato što je ove vjere ili one nacije,prekinimo sa generalizacijama"

Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić govorio je danas na zasijedanju Parlamentarne skupštine Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (PS SEECP), koja okuplja 13 država regiona.

Tema ovogodišnjeg zasijedanja je „Susjedi Jugoistočne Evrope zajedno: Jačanje mehanizama saradnje za budućnost regionalne solidarnosti”.

Prema riječima Bečića crnogorski Parlament u kontinuitetu posvećuje veliku pažnju parlamentarnoj saradnji i diplomatiji, a svojim aktivnim učešćem na ovom i sličnim forumima pruža doprinos jačanju parlamentarnih veza koje su bitan segment saradnje država Jugoistočne Evrope.

On je ocijenio da su međunarodni skupovi ovog tipa od izuzetnog značaja, jer direktno omogućavaju razmjenu mišljenja, znanja i iskustava, kao i produbljivanje bilateralnih i multilateralnih odnosa među državama članicama Jugoistočne Evrope.

U svom obraćanju Bečić je naveo da od konfrontacije, podjela, javnih sukobljavanja, loših odnosa, svi zajedno gubimo, te da je izbor lak, ako hoćemo da zakoračimo u pobjedničku budućnost.

“Prošlost ne možemo promijeniti, ali budućnost možemo kreirati. Dosta je nacionalnih, vjerskih i drugih ideoloških podjela. Neko je kvalitetan zato što je kvalitetan, neko je zločinac zato sto je zločinac, a ne zato što je ove vjere ili one nacije. Prekinimo sa generalizacijama, okretanjem naroda jednih protiv drugih. Saberimo se, udružimo se, jer primitivizam i podjele su put u propast, a zajedništvo i saradnja put u pobjedu i srećnu budućnost”, poručio je Bečić.

162435989301i1920x1280

Predsjednik Skupštine je kazao da veoma značajnu komponentu razvoja odnosa zemalja Jugoistočne Evrope predstavlja dalje ulaganje u putnu infrastrukturu, a ovaj način „povezivanja” predstavlja i najveću šansu ovog dijela Evrope u ekonomskom, privrednom, turističkom i svakom drugom smislu i dodao: „Pored toga, najbolji način da povežemo zemlje Jugoistočne Evrope jeste da jačamo privrednu saradnju, pa je neophodno da upravo ona bude generator razvoja naših budućih odnosa“.

Govoreći o pozitivnim primjerima saradnje istakao je primjer Višegradske četvorke, koja je, kako je rekao, poznata po unapređenju evropskih integracija, međusobnoj vojnoj, ekonomskoj i energetskoj saradnji.

„Kad smo kod evropskih integracija, ponosni smo na činjenicu da Crna Gora predvodi evropski put na Zapadnom Balkanu i pledira da bude prva naredna članica Evropske unije, jer naša država relativno uspješno sprovodi svoje integracije, uz potrebu ubrzanja reformi u oblasti vladavine prava, a prema posljednjim istraživanjima oko 80 odsto građana Crne Gore podržava članstvo u EU. Takođe, mi smo ponosni na partnerstvo sa Turskom u okviru zajedničkog članstva u NATO-u, što sve doprinosi miru i stabilnosti u regionu“, kazao je predsjednik Skupštine.

1624359897img0188i1920x1280

Kao članovi delegacije Skupštine Crne Gore na zasijedanju PS SEECP-a učestvovali su i poslanica Milosava Paunović i poslanici Danilo Šaranović i Vladan Raičević.

Parlamentarna skupština Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi pokrenuta je 1997. godine, a čini je pored Crne Gore još 12 zemlja: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Grčka, Hrvatska, Kosovo, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Slovenija, Srbija i Turska.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.