Đukanović: Srebrenica nije dvorište Srbije, već dvorište Bosne; Novi izbori ako rearanžiranje Vlade ne uspije
Đukanović u Baru

Đukanović: Srebrenica nije dvorište Srbije, već dvorište Bosne; Novi izbori ako rearanžiranje Vlade ne uspije

Pokušaj bacanja ljage na Crnu Goru je pokušaj stavaranja nedoumice da li Crna Gora osuđuje genocid ili ne, i u taj vakum se pokušala ubaciti nova vlast stvaranjem konfuzije kakav je odnos Crne Gore prema tome, saopštio je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović. On je poručio da Demokratska partija socijalista neće izostati sa mjesta svoje odgovornosti.

Đukanović je u Baru kazao da DPS nije bojkotovao parlament, već da je to bila poruka za one koji nijesu ispunili očekivanja demokratske i proevropske Crne Gore. 

"Odmah nakon parlamentarnih izbora smo kazali da smo politika i partija koji je stvarala ovu državu, prema tome imamo odgovornost da je izgrađujemo. Nema bojkota institucija, ima samo doprinosa razvoja institucija", kazao je predsjednik Crne Gore. 

 Istakao je da DPS neće izostati sa mjesta svoje odgovornosti.

"U obavezi smo da razvijamo državu i da zaštitimo državu kada je njeni protivnici, makar bili i aktuelna vlast, žele baciti ljagu na tu državu, pokušaj bacanja ljage je pokušaj stvaranja nedoumice da li Crna Gora osuđuje genocid ili ne osuđuje", kazao je on i podsjetio da je Crna Gora genocid osudila 2009. godine.

Đukanović je dodao da se "u taj vakum se pokušala ubaciti" nova vlast stvaranjem konfuzije kakav je odnos Crne Gore prema tome.

"Pošto smo bili svjesni da se može dogoditi da neko neodgovoran baci ljagu na Crnu Goru, vratili smo se u Parlament, glasali za usvajanje rezolucije i za smjenu čovjeka koji je, nažalost, bio član vlade, a koji je pokušao da negira genocid u Srebrenici, i to je vrlo jednostavno za razumijevanje. Ako je ostala neka nedoumica da li je naša politika konzistentna ili ne, ja sam uvjerenja da je vrlo konzistentna jer nas vodi ideja da zaštitimo ono što su tekovine savremene Crne Gore i da svakim svojim potezom doprinesemo osvajanju novih koraka na putu pune evropeizacije crnogorskog društva", kazao je predsjednik.

Na pitanje da prokomentariše izjave državnog vrha Srbije i predsjednika Aleksandra Vučića, Đukanović je kazao da to nije ništa novo i da se radi o manipulacijama.

"Ako rezolucija ne pominje odgovornost jednog naroda, a neko iz vrha države silom na sramotu pokušava da poveže genocid sa svojom državom i svojim narodom, onda je to bez lijeka autodestruktivno...."

Podsjetio je na prethodne medijske kampanje iz Srbije, gdje se, kako je rekao, manipulisalo time da neko hoće da otima pravoslavne hramove.

"Tako se i sada pokušava manipulisati kako je rezolucija osuda Srbije i srpskog naroda, iako postoji precizan dio u rezoluciji da se osuda genocida  ne može odnositi na narod, već da su genocide počinili pojedinci, a da je na politikama da naprave jasan otklon u odnosu na te pojedice koji su napravili tako nečovječna djela", rekao je predsjednik.

Dodao je da državno rukovodstvo Srbije komentarima čini ogromnu štetu toj državi i njenom narodu.

"Ako ne pominje odgovornost jednog naroda, a neko iz vrha države silom na sramotu pokušava da poveže genocid sa svojom državom i svojim narodom, onda je to bez lijeka autodestruktivno. Ne možete im pomoći, oni sistematski pokušavaju da tu optužnicu pripišu Srbiji i srpskom narodu, što nama u Crnoj Gori ne pada na pamet", istakao je Đukanović.

Dodao je da se Crna Gora ne miješa u dvorište Srebrenice, već u "pitanje genocida".

"Srebrenica nije dvorište Srbije, već dvorište Bosne. Gdje god se dogodi genocid, zdravorazumska politika mora da ga osudi. Svejedno da li se dogodio u Ruandi ili na Balkanu..."

Predsjednik Crne Gore kazao je da je, po njegovom tumačenju Ustava moguće, da u toku jednog mandata Parlamenta, dođe do promjene mandatara za sastav vlade. Istakao je da to ne znači raspisivanje novih izbora, već vraćanje mandata predsjedniku države, a da bi se procedura dodjele tog mandata odvijala kao i u prvom navratu.

"Tada kada se s formira parlamentarna većina od najmanje 41 poslanika, ta većina obraća se predsjedniku države da joj dodijeli mandat. Ne treba da zebemo da bi po automatizumu padom ove Vlade morali da idemo na izbore. Nakon eventualnog pada Vlade, moglo bi da dođe do rearanžiranja, odnosno izbora nove Vlade, i ako to ne bi ne urodi plodom, tek tada bi se išlo na nove izbore", odgovorio je Đukanović na pitanje novinara.

Izvor: Portal Rtcg

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.