Najviše diskriminacije u oblasti zapošljavanja, najmanje u zdravstvu
Ilustracija

CEDEM-ovo istraživanje

Najviše diskriminacije u oblasti zapošljavanja, najmanje u zdravstvu

Građani smatraju da je najveći stepen diskriminacije u oblasti zapošljavanja, a najmanji u zdravstvu, pokazalo je novo istraživanje o obrascima i stepenu diskriminacije u Crnoj Gori u 2020. godini, koje je sproveo Centar za demokratiju i ljudska prava CEDEM

Kako se navodi u zaključcima istraživanja, 50,1 odsto ispitanika kazalo je da je najveći stepen diskriminacijeu oblasti zapošljavanja, 25,3 odsto misli da je to slučaj u javnim službama, 23,3 odsto u kulturi, 17,4 odsto u obrazovanju i 17,1 odsto u zdravstvu.

Prema riječima glavnog metodloga CEDEM-a Miloša Bešića, od 2010. godine diskriminacija je najviše smanjena u oblasti obrazovanja. Bešić je kazao da građani najviše diskriminacije vide prema Romima i Egipćanima (36,2 odsto), potom prema osobama sa invaliditetom (31,9 odsto), a zatim slijedi diskriminacija po godinama starosti (31,1 odsto).

“Istraživanje je pokazalo da ispitanici procjenjuju da je stepen diskriminacije po političkom uvjerenju 29,7 odsto, vjeroispovijesti 26,1 i nacionalnosti 26 odsto”, rekao je Bešić, prenosi Dan.

On je naveo da 38,6 ispitanika ima negativan stav prema LGBTQ osobama, 31,7 odsto neutralan, 24,4 odsto ispitanika nema stav, dok pozitivan stav ima samo 5,3 odsto ispitanika.

“Ispitanici, njih 61 odsto nije saglasno da bi LGBTQ osobe koje su u braku morale imati pravo da usvajaju djecu, dok 52,8 odsto nije saglasno da bi LGBTQ osobe morale imati pravo na istopolne brakove. Svaki peti građanin je saglasan sa stavom da LGBTIQ osobe nisu ništa bolje od kriminalaca i da ih treba najstrože kažnjavati”, naveo je Bešić.

Građani smatraju da najveći doprinos u borbi protiv diskriminacije daju institucije ombdusmana (41,7 odsto), mediji (38,2), Ministarstvo za ljudska i manjinska prava (36,6), dok je na posljednjem mjestu Skupština (26,3).

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.