Rajzing Rajnke: Podstičemo Krivokapića da prozapadni kadar vodi sektor bezbjednosti
Džudi Rajzing Rajnke

Rajzing Rajnke: Podstičemo Krivokapića da prozapadni kadar vodi sektor bezbjednosti

Podstičemo mandatara Zdravka Krivokapića i ostale čelnike većinske koalicije da obezbijede da pojedinci koji će biti izabrani na funkcije u novoj vladi posebno na osjetljivim položajima u bezbjednosnom sektoru imaju dokazanu posvećenost zapadnim vrijednostima, suverenitetu Crne Gore i evroatlantskom kursu, koji uključuje i odgovornosti članstva u NATO-u, saopštila je ambasadorka SAD u Podgorici Džudi Rajzing Rajnke.

Ona je u intervjuu za Dan istakla da su unapređenje vladavine prava i suprotstavljanje organizovanom kriminalu bili i ostali ključni izazov i najvažniji zadaci Crne Gore u izgradnji njene sigurne evroatlantske budućnosti.

“Nedostatak napretka u ovoj oblasti pokazao se glavnom preprekom ka članstvu u EU. Naša su očekivanja od nove vlade ista kao i očekivanja građana sprovođenje konkretnih reformi kako bi se suzbila korupcija”, rekla je Rajzing Rajnke.

Ističe da su nakon sporazuma koji su 9. septembra potpisali čelnici tri koalicije koje su osvojile većinu poslaničkih mjesta u Skupštini, Sjedinjene Države pozdravile njihova obećanja da će Crnu Goru zadržati na evroatlantskom putu, nastaviti ključne elemente crnogorske vanjske politike i dati prioritet reformama neophodnim za ubrzanje pristupanja EU.

"Mnogo sam puta rekla da će akcije govoriti više od riječi i sada, dok čekamo da se formira nova vlada, vrijeme je da mandatar Zdravko Krivokapić, predsjednik parlamenta Aleksa Bečić i Dritan Abazović sporazum o principima pretvore u konkretne akcije, počevši od sastava nove vlade. Čvrsto vjerujem da će inkluzivna, tolerantna Crna Gora, u potpunosti integrisana u zapadne institucije, dovesti do većeg prosperiteta i svjetlije budućnosti svih građana Crne Gore. Ta vizija je u skladu i sa željama građana Crne Gore od kojih velika većina želi da njihova zemlja zauzme dostojno mjestouz slobodne i demokratske države Evrope", kazala je Rajzing Rajnke.

Komentarišući pitanje u vezi sa bezbjednosnim sektorom kao najosjetljivijim za novu vladu, ali i za NATO, američka ambasadorka kaže da kao jedan od 29 saveznika Crne Gore u NATO-u, Sjedinjene Države imaju jasan stav o ovom pitanju.

"Podstičemo mandatara Krivokapića i ostale čelnike većinske koalicije da obezbijede da pojedinci koji će biti izabrani na funkcije u novoj vladi posebno na osjetljivim položajima u bezbjednosnom sektoru imaju dokazanu posvećenost zapadnim vrijednostima, suverenitetu Crne Gore i evroatlantskom kursu, koji uključuje i odgovornosti članstva u NATO-u. Biti član NATO-a podrazumijeva konkretne akcije koje doprinose jačanju kolektivne bezbjednosti saveza, od ispunjavanja ciljeva koji se odnose na troškove za potrebe odbrane, do održavanja vojnih vježbi radi poboljšanja vojne gotovosti, i Sjedinjene Države će s ponosom podržati novu crnogorsku vladu sastavljenu od pojedinaca posvećenih tim ciljevima", kazala je Rajzing Ranjke.

Na pitanje očekuje li napredak po pitanju vladavine zakona depolitizacije pravosuđa, tužlaštva i ASK-a te izmjene kontroverznih zakona kao što su akti o slobodi vjeroispovijesti, slobodnom pristupu informacijama i medijima, ona ističe da su unapređenje vladavine prava i suprotstavljanje organizovanom kriminalu bili i ostali ključni izazov i najvažniji zadaci Crne Gore u izgradnji njene sigurne evroatlantske budućnosti.

"Nedostatak napretka u ovoj oblasti pokazao se glavnom preprekom ka članstvu u EU. Naša su očekivanja od nove vlade ista kao i očekivanja građana sprovođenje konkretnih reformi kako bi se suzbila korupcija, krivično gonjenje organizovanih kriminalnih grupa i jačanje institucija. Reforma pravosuđa takođe je potrebna kako bi se obezbijedila nezavisnost i nepristrasnost sudstva i tužilaštva. Istovremeno, očekujemo da ćemo vidjeti pomake u zaštiti slobode medija i slobode izražavanja.

Sjedinjene Države spremne su da podrže novu vladu u sprovođenju konkretnih promjena koje će ubrzati pristupanje zemlje EU. Više od deceniju Ambasada radi na povećanju institucionalnih kapaciteta za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, obučava sudije i tužioce i povećava sposobnost pripadnika policije da odgovore na sve oblike kriminala. Ali, na kraju dana, mora postojati politička volja u budućoj vladi, kako bi se udvostručili napori na unapređenju vladavine prava i zaštiti slobode medija to je ono što javnost očekuje i što bi s pravom trebalo da zahtijeva", navela je ambasadorka SAD u Crnoj Gori.

Na pitanje vjeruje li u miran prenos vlasti i kohabitaciju nove većine s institucijama koje je zauzimala bivša vlada, poput predsjednika države, ali i s lokalnim samoupravama poput onih u Podgorici, Baru, Nikšić, Rajzing Ranke za Dan ističe da su mirni prenos vlasti, saradnja širom političkog spektra i robusna rasprava o politici obilježja razvijenih demokratija.

"Pohvaljujem DPS za podršku mirnoj demokratskoj tranziciji i u potpunosti očekujem da odlazeća vlada pomogne novoj vladi tokom ovog perioda. Istovremeno, dužnost nove vlade je da teži produktivnoj saradnji s manjinom u parlamentu; kao i sa predsjednikom i lokalnim liderima iz različitih političkih stranaka. Takođe, pozivam DPS da igra konstruktivnu ulogu u opoziciji. To je u najboljem interesu Crne Gore i crnogorskih građana.

U mnogim državnim institucijama rade profesionalci s dugogodišnjim iskustvom. Očekujem da će mnogi od tih pojedinaca zadržati svoje položaje i obavljati i dalje svoje profesionalne dužnosti, istovremeno pomažući tranziciju novih kolega, a sve u cilju unapređenja interesa građana Crne Gore.

Dok se suočavamo sa izazovima bez presedana uzrokovanim Kovidom-19 moramo zajedno i na globalnom i na lokalnom nivou raditi na ublažavanju posledica i izgradnji svjetlije budućnosti", istakla je Rajzing Rajnke.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.