Gutereš: Beograd i Priština da pokažu fleksibilnost
Antonio Gutereš

Gutereš: Beograd i Priština da pokažu fleksibilnost

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozdravio je obnavljanje dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU, poslije dužeg prekida i pozvao dvije strane da pokažu fleksibilnost i kreativnost u naporima da prevaziđu razlike.

U novom šestomjesečnom izvještaju o radu misije UN na Kosovu (Unmik), koji je sjutra na dnevnom redu Savjeta bezbjednosti UN, Gutereš je pozdravio predanost kosovskog rukovodstva borbi protiv pandemije, unapređenju dijaloga s Beogradom i evropskim integracijama i pozvao novu vladu Kosova da nastavi da jača vladavinu prava, da podržava procese odgovornosti za ozbiljna kršenja ljudskih prava i preduzima odlučne korake u borbi protiv korupcije i nekažnjavanja.

Gutereš je pozvao kosovske institucije i međunarodne aktere da pruže punu podršku i saradnju naporima Specijalnog tužilaštva za zločine OVK, jer je to "ključno za mirnu budućnost Kosova".

"Obnovljena posvećenost normalizaciji odnosa (Beograda i Prištine) je očita i nadam se da će tako i ostati dok se ne pronađe sveobuhvatno rješenje. Ohrabruje me konstruktivno učešće obje strane u početnoj fazi pregovora koje je omogućio Specijalni predstavnik EU i kontinuirani lični angažman visokog predstavnika EU", navodi se u izvještaju za period od 16. marta do 15. septembra 2020.

Strane bi trebalo da se nadovežu na napredak postignut u dosadašnjim raspravama, uključujući i sporazume koji su potpisale pod pokroviteljstvom SAD u vezi s "ekonomskom normalizacijom", dodao je Gutereš i izrazio nadu da će nastavak rasprave pomoći da se razjasni sudbina preostalih nestalih osoba i da će se postići napredak u povratku raseljenih, privrednoj saradnji i sprovođenju ostalih neriješenih sporazuma.

Gutereš je pozvao rukovodstva u Beogradu i Prištini da "pokažu fleksibilnost i kreativnost za prevladavanje razlika".

"Zahtevam od političkih čelnika da osiguraju inkluzivan pristup kroz veće učešće ključnih aktera, posebno žena i mladih, u procesima savjetovanja i donošenja odluka kao i uključivanje rodne i perspektive mladih u sprovođenje sporazuma koji utiču na živote stanovništva", dodao je.

U izvještaju se takođe izražava "zabrinutost zbog obnovljene napetosti izazvane građevinskim aktivnostima u posebnoj zaštićenoj zoni oko manastira Visoki Dečani kao dijelu svjetske baštine Uneskoa". Iako su radovi obustavljeni, jasna privrženost kosovskih vlasti poštovanju zakona, uključujući presudu Ustavnog suda kojom se podržavaju imovinska prava Srpske pravoslavne crkve, biće važna za očuvanje povjerenja među zajednicama, naglašava se.

Gutereš je izrazio zabrinutost zbog političke polarizacije koja traje u Prištini i koja je uticala i na upravljanje pandemijom i pozvao sve političke subjekte na Kosovu da se ujedine oko prioriteta zaštite javnog zdravlja i podrške javnim institucijama u osiguravanju koherentnog i delotvornog odgovora za suzbijanje pandemije i povezanih javnih zdravstvenih i socioekonomskih izazova.

Takođe je pozvao kosovske institucije da pojačaju napore na sprovođenju pravne i druge zaštite i rješavanju nejednakosti žena, ukazavši na uznemiravajući porast prijavljenih slučajeva nasilja u porodici od početka pandemije Kovida-19.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.