Raonić: Formiranje nove crnogorske vlade previše pred očima javnosti
Boris Raonić

MCP dio političke zbilje već tri decenije

Raonić: Formiranje nove crnogorske vlade previše pred očima javnosti

Pregovarački proces o formiranju nove crnogorske vlade je greškom lidera previše pred očima javnosti i bilo bi mudrije da se pregovori vode iza zatvorenih vrata, smatra Boris Raonić, predsjednik Građanske alijanse.

On u razgovoru za Danas kaže da se na ovaj način otvara prostor za spinovanje, unosi tenzija među pregovaračima i ukupno otežava proces.

Kako kaže Raonić, prethodna Vlada je izabrana mjesec i po nakon izbora, „u situaciji kada ima dominantnog subjekta“, te je, kako ukazuje, sada kada imamo desetine ravnopravnih subjekata, heterogenu ideološku i vrijednosnu pripadnost, kao i narušene međuljudske odnose, teško očekivati da proces bude mnogo brži.

Odgovarajući na pitanje otvorenog uplitanja Srpske pravoslavne crkve u pregovore, Raonić kaže da je Mitropolija crnogorsko-primorska dio političke zbilje već tri decenije, a "od toga većinu ruku pod ruku sa Đukanovićem, ne čudi da tu ulogu i sada ima, kada je životno zainteresovana za Zakon o slobodi vjeroispovjesti i status sveštenih lica“. 

"Crna Gora napreduje kada je u pitanju razvoj demokratskih vrijednosti", tvrdi Raonić, ukazujući da ne vjeruje da sekularnost može biti ugrožena, tim prije što je i protojerej Gojko Perović izjavio da se crkva neće miješati u izbor nove Vlade.

Proteklih dana intenzivirani su pregovori tri koalicije o formiranju vlasti, iako, prema pisanju medija, oni ne napreduju baš glatko.

U stavu Glavnog odbora partije URA, čiji je lider Dritan Abazović – da u vlasti ne bi trebalo da budu oni koji izazivaju negativne reakcije građana najviše su se prepoznali lideri Demokratskog fronta, što je, kako se dodaje, produbilo nesaglasje oko načina formiranja vlasti.

Takođe, prvobitnu izjavu lidera DF da Zdravko Krivokapić, nosilac liste „Za budućnost Crne Gore“ više nema jedinstvenu podršku koalicije, te da ga ne mogu podržati za premijera dok ne preispitaju povjerenje prema njemu nešto kasnije su opravdali stavom da „ne pristaju na ucjene“.

Komentarišući ova „zatezanja“ Raonić navodi da je DF na posljednjem sastanku rekao da žele pojašnjenja od Krivokapića po pitanju obećanja koje je dao Dritanu Abazoviću.

To ima za cilj, kako tumači Raonić, zauzimanje bolje pregovaračke pozicije, ako ne i pozicije za neke dalje političke procese koji će da uslijede.

Povodom zahtjeva Milana Kneževića, jednog od lidera DF-a, koji je od Krivokapića tražio da se izvini Aleksandru Vučiću ukoliko se ispostavi da je netačna njegova izjava o „navodnom poslovnom aranžmanu predsjednika Srbije i crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića u projektu „Beograd na vodi“, Raonić kaže da ni za Srbe u Crnoj Gori, ni za demokratske procese u Crnoj Gori, nije dobro da se u ovoj mjeri Vučić pojavljuje kao patron.

"Lideri opozicije bi ove stvari trebalo da dogovore na principijelnoj ravni, kao ne bi morali o ovome da polemišu javno", zaključio je Raonić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.