Brat Dritana Abazovića jedan od vodećih stručnjaka u regionu u oblasti regenerativne medicine

Brat Dritana Abazovića jedan od vodećih stručnjaka u regionu u oblasti regenerativne medicine

Mladi crnogorski opozicionar, predsjednik URA i lider koalicije "Crno na bijelo" Dritan Abazović dospio je u žižu interesovanja cijelog regiona nakon pobjede opozicije u Crnoj Gori, međutim, javnosti je manje poznato da on ima starijeg brata Džihana koji živi i radi u Beogradu, a priznati je stručnjak u oblasti regenerativne medicine i primjene matičnih ćelija u liječenju bolesti.

Džihan Abazović javnosti nije nepoznat. O njegovim uspjesima iz oblasti medicine kojom se bavi se priča i piše, gostuje u televizijskim emisijama u kojim često govori o primjeni matičnih ćelija u liječenju raznih bolesti. Prethodnih mjeseci često je i u Srbiji i u Crnoj Gori govorio o primjeni matičnih ćelija u liječenju korona virusa, a da se tad nije znalo da je riječ o rođenom bratu mladog političara.

Dritan Abazović ima i sestru koja je takođe specijalista medicine i živi u Beogradu, ali i još dva brata koji žive u Sarajevu.

Među očigledno vrlo obrazovanim i uspješnim mladim Abazovićima, Džihan je najstariji, a Dritan se često na društvenim mrežama hvalio bratovljevim uspjesima. Tako je bilo i u martu mjesecu, kada je na svom Fejsbuk profilu postavio snimak gostovanja svog brata na srpskoj Prva televiziji.

“Moj brat, dr Džihan Abazović, za Prvu TV govorio je o mogućnostima liječenja COVID-19 (novog koronavirusa) pomoću matičnih ćelija”, napisao je tada Dritan i podijelio snimak.

Doktor Džihan Abazović je specijalista urgentne medicine, priznati je stručnjak u oblasti regenerativne medicine i primjene matičnih ćelija za liječenje raznih bolesti, o čemu često govori za srpske medije. Bavi se primjenom matićnih ćelija u ortopediji, neurologiji i u okviru liječenja COVID-19, a potpredsjednik je Asocijacije za biologiju i regenerativnu medicinu.

Osnovne studije završio je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gdje je završio i specijalizaciju iz urgentne medicine, a autor je i koautor brojnih radova iz ove oblasti.

Dritanov brat u Srbiji pomjera granice medicine, navodi Nova.rs.

Tako je 2015. godine učestvovao u prvoj transplantaciji matičnih ćelija u kojoj su pacijentu u koljeno implementirane matične ćelije iz karlične kosti. Džihan Abazović je bio zadužen za separaciju matičnih ćelija kao jedan je od vodećih stručnjaka u regionu na tom novom polju regenerativne medicine.

U javnosti je uz velike aplauze ispraćen i slučaj malog Lukasa iz Amerike, koji je nakon tri terapije matičnim ćelijama u Novom Sadu počeo da komunicira sa roditeljima. U svojoj četvrtoj godini operaciju je izveo doktor Dušan Marić, a Džihan Abazović je bio njegov najbliži sardanik u stručnom timu.

Zajedno sa doktorom Marićem, Abazović je učestvovao i u hirurškoj proceduri oporavka hrskavice pomoću matičnih ćelija. Ovom intervencijom se stimulišu prirodne snage organizma, pa i matične ćelije, da oporave hrskavicu. Dio tima činili su pored Abazovića i profesor doktor Dragan Savić i doktor Vaso Kecojević.

Usred epidemije korona virusa, Džihan Abazović je često govorio i za srpske i za crnogorske medije o upotrebi matičnih ćelija u liječenju kovid bolesnika.

“Matične ćelije pomažu da se stanje ovih pacijenata dovede u manje teško i da oni prežive. Poznato je da one imaju široku upotrebu poslednjih 10 godina i aktivno se primjenjuju kod teških oboljenja, tačnije, u poslednjim stadijumima bolesti. Kada kod pacijenata koji su oboljeli od korona virusa dođe do napada na pluća, javlja se takozvana citokinska oluja koja dovodi do umiranja. I tu matične ćelije mogu da pomognu. I primjenjuju se, sa manjim ili većim uspjehom",  objašnjavao je tada Abazović.

 
Izvor: Nova.rs

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.