Teži pacijenti zaraženi koronavirusom imaju sklonost ka stvaranju krvnih ugrušaka
Ilustracija

Tvrde američki ljekari

Teži pacijenti zaraženi koronavirusom imaju sklonost ka stvaranju krvnih ugrušaka

Ljekari sa intezivne njege u američkim bolnicama primjetili su da neki pacijenti zaraženi novim koronavirusom imaju sklonost ka stvaranju krvnih ugrušaka, što može da bude opasno po život ako ugrušak krene ka srcu ili plućima.

"Broj problema sa zgrušavanjem krvi koje vidim na odjeljenju intezivne njege povezani su sa KOVID-19", napisao je doktor Džefri Lorens hematolog iz ”Weill Cornell Medicine” u Njujorku i dodao:

“Izgleda da su problemi sa zgrušavanjem krvi rasprostranjeni kod težih oblika bolesti."

Dr Lorens i njegove kolege pregledali su dva obdukcijska nalaza  pacijenata i pronašli ugruške krvi u plućima i odmah ispod površine kože, pokazalo je istraživanje objavljeno prošle nedjelje.

Takođe su pronašli krvne ugruške ispod površine kože kod tri živa pacijenta.

U Holandiji, studija je otkrila „izuzetno visoke“ stope zgrušavanja krvi među pacijentima  oboljelim od KOVID-19 na odjeljenju intezivne njege.

Međunarodni konzorcijum stručnjaka iz više od 30 bolnica okupio se da bi razmotrio taj problem. Ono što su zaključili je da je nejasno zašto se to dešava ali  i da pacijenti sa koronavirusom mogu da budu predisponirani za stvaranje ugrušaka.

"Ovo je jedno od pitanja povezano sa KOVID-19 o kom se trenutno najviše govori", rekla je dr Mišel Gong, šef odjeljenja intezivne njege u medicinskom centru Montefiore u Njujorku.

U ovom medicinskom centru su počeli da postavljaju sve pacijente oboljele od KOVID-19 na niske doze antikoagulanasa kako bi se spriječilo stvaranje ugrušaka, rekla je dr Gong.

 Nisu sve bolnice preduzele taj korak, ali oni su i dalje zabrinuti.

"Postavlja se pitanje da li su ugrušci jedan od razloga zašto ti pacijenti umiru," rekao je dr Tod Rajs, vanredni profesor medicine Medicinskog centra Univerziteta Vanderbilt u Nešvilu.

Alarmantna stopa krvnih ugrušaka

“Biti bolestan i ležati na odjeljenju intenzivne njege je i prije KOVID-19,  samo po sebi bilovisoko rizično kada su ugrušci u pitanju. Upravo zbog toga su ljekari uvijek u pripravnosti na ovom odjeljenju", rekla je dr Gong.

Holandsko istraživanje na 184 pacijenta sa pneumonijom povezanom sa KOVID-19  na odjeljenju intezivne njege, utvrdilo je da više od 20 odsto ima problem sa zgrušavanjem krvi.

Studija na 81 slično bolesnom pacijentu u Vuhanu u Kini otkrila je postotak zgrušavanja krvi od  25 odsto.

Dr Behnud Bikdeli, koji se bave problemom zgrušavanja krvi, nazvao je te brojeve "alarmantnim".

Doktor Bikdeli, saradnik kardiovaskularne medicine sa Medicinskog centra Univerziteta Kolumbija, rekao je da postoje tri glavna razloga zbog kojih pacijenti oboljeli od KOVID-19 mogu da imaju posebno visok rizik od zgrušavanja krvi.

Jedna je da većina pacijenata koji se teško razbole od koronavirusa imaju osnovne medicinske probleme, poput dijabetesa, srčanih bolesti i visokog krvnog pritiska.

Ovi pacijenti, bez obzira da li imaju koronavirus ili ne,su skloniji zgrušavanju krvi  nego zdrave osobe.

Drugo, jedan način na koji koronavirus može da dovede do smrtnog ishoda pacijenata je kroz „citokinsku oluju“, gdje se sam imunološki odgovor tijela uključuje. Pacijenti koji to dožive zbog koronavirusa, gripa ili bilo kog drugog razloga izloženi su većem riziku od zgrušavanja krvi.

Treći razlog je taj što bi kod novog koronavirusa moglo da postoji nešto što izaziva stvaranje ugrušaka.

Ljekari kažu da je teško tačno reći šta stoji iza onoga što viđaju kod pacijenta oboljelih od KOVID-19 na odjeljenju intezivne njege.

Dr Hibert  smatra da je potrebno da uradite studije kako bi se tačno otkrilo kolika je učestalost zgrušavanja krvi među pacijentima koji imaju koronavirus.

Škakljivo rješenje

Rješavanje problema sa zgrušavanjem krvi može da bude teško. Iako se mala doza antikoagulanasa za spriječavanje stvaranja ugrušaka obično smatra niskorizičnom, to kod nekih pacijenata možda neće da bude dovoljno za spriječavanje stvaranja ugrušaka.

Davanje većih doza, međutim, pacijentu može pretjerano da razrijedi krv i da dovede do toga da iskrvari previše, što može da bude smrtonosno. To ostavlja ljekara u zagonetki.

Neki pacijenti mogu da imaju koristi od većih doza antikoagulanasa krvi jer su teško bolesni od KOVID-19, a njihovi krvni testovi pokazuju da imaju povišen nivo D-dimera, supstance koja ukazuje da bi mogli da imaju problema sa zgrušavanjem krvi.

Ljekari sa Harvarda predložili su da se uradi veliko istraživanje o antikoagulansima  za ove pacijente, rekla je dr Hibert.

 

Izvor: CNN

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.