Naučnici otkrili novi metod koji bi mogao bi da eliminiše sve oblike tumora pluća, debelog crijeva, dojke, kostiju...
Ilustracija

Na pragu revolucionarnog sistema

Naučnici otkrili novi metod koji bi mogao bi da eliminiše sve oblike tumora pluća, debelog crijeva, dojke, kostiju...

Tim naučnika sa Univerziteta u Kardifu otkrio je metod kojim se mogu uništiti sve vrste karcinoma prostate, dojke, pluća i drugih vrsta raka, prenosi časopis "Nejčer imunolodži".

T-ćelija iz krvi, koju je otkrio naučni tim u Kardifu, ima receptor koji bi mogao u laboratorijskim uslovima da pronađe i ubije širok spektar ćelija raka.

Ovaj metod mogao bi da eliminiše sve oblike tumora pluća, kože, krvi, debelog crijeva, dojke, kostiju, prostate, jajnika, bubrega i vrata materice!

Pri tome, zdravo tkivo ostaje netaknuto.

Metod još nije testiran na pacijentima, ali naučnici tvrde da ima "ogroman potencijal".

Imunološki sistem je prirodna odbrana tijela od infekcija, ali, takođe, napada i ćelije raka.

Naučnici su u krvi pronašli takozvanu T-ćeliju, koja, kako tvrde, može da skenira tijelo i procijeni da li postoji prijetnja zdravlju, koju je potrebno eliminisati.

Ove ćelije mogu se koristiti za napade na širok spektar karcinoma.

"Na ovaj način postoji mogućnost liječenja svakog pacijenta. Niko nije vjerovao da je to moguće - da bi jedna T-ćelija mogla da uništi različite vrste raka", navodi profesor Endrju Sivel za Bi-Bi-Si.

T-ćelije imaju na svojoj površini receptore, koji im omogućavaju da gledaju na "hemijskom nivou".

Receptor T-ćelije djeluje u interakciji sa molekulom koji se zove "MR1", a koji se nalazi na površini svake ćelije u ljudskom tijelu.

Naučnici smatraju da upravo "MR1" označava izobličeni metabolizam koji se događa unutar ćelije karcinoma. Istraživači tvrde kako bi njihov T-ćelijski receptor mogao dovesti do "univerzalnog" liječenja raka.

Zamisao je da se od pacijenta oboljelog od raka uzme uzorak krvi. Njegove T-ćelije potom bi se genetski modifikovale i reprogramirale tako da same naprave receptor za otkrivanje raka.

Takve ćelije bile bi uzgajane u laboratoriji, a zatim ubrizgavanle u pacijente.

Istraživanje je do sada testirano samo na životinjama i na ćelijama u laboratoriji.

Lusia Mori i Dženaro de Libero sa Univerziteta u Bazelu potvrđuju da istraživanje ima veliki potencijal, ali da je prerano reći da li će djelovati kod svih vrsta karcinoma.

"Izuzetno smo uzbuđeni zbog imunoloških funkcija T-ćelije", navode oni.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.