Više od 600 učenika osnovnih škola u Crnoj Gori edukovano o prirodnim nepogodama
Foto: PR Centar

Kroz projekat „Ja sam spreman/a“

Više od 600 učenika osnovnih škola u Crnoj Gori edukovano o prirodnim nepogodama

Više od 600 učenika osnovnih škola u Crnoj Gori je edukovano o prirodnim nepogodama kroz projekat „Ja sam spreman/a“ koji je realizovala nevladina organizacija (NVO) Green Home, a koji je prepoznat kao važan u prevenciji vanrednih događaja.

To je saopšteno na konferenciji koju je organizovala NVO Green Home povodom predstavljanja rezultata projekta „Ja sam spreman/a“, a koji je podržalo Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore, od sredstava iz Fonda zaštite i spašavanja.

Koordinatorka programa za energiju u NVO Green Home, Sanja Orlandić, navela je da je cilj projekta edukacija djece u osnovnim školama o prirodnim katastrofama koje su, kako je saopštila, i u Crnoj Gori sve češće.

„Kao rezultat projekta, održali smo radionice u deset osnovnih škola. U Herceg Novom, radili smo sa osnovnim školama „Dašo Pavičić“, „Ilija Kišić“ i „Orjenski bataljon“, u Pljevljima sa „Salko Aljković“, „Ristan Pavlović“ i „Boško Buha“. U Podgorici smo sarađivali sa školama „Štampar Makarije“, „Pavle Rovinski“, „Vlado Milić“ i „Radojica Perović“, navela je Orlandić.

Ona je saopštila da je NVO Green Home više od 600 učenika osnovnih škola edukovano o prirodnim nepogodama tokom 18 radionica, u saradnji sa područnim jedinicama Direktorata za vanredne situacije i Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

7

Foto: PR Centar

Orlandić je kazala da je u okviru projekta organizovan kamp u Crkvičkom polju, u blizini Plužina, koji je pored edukativnog dijela, kako je pojasnila, imao i zabavni karakter, a koji je podrazumijevao izlete do pojedinih vidikovaca i vožnju biciklima.

Dodajući da je izrađena i edukativna brošura na temu prirodnih nepogoda.

Orlandić je istakla da su osnovne škole u Crnoj Gori pokazale veliko interesovanje, kao i da su bili dobri saradnici.

Načelnik Direkcije za operative poslove Direktorata za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, Radomir Šćepanović, istakao je da taj resor kontinuirano radi na prevenciji vanrednih situacija, a da je projekat „Ja sam spreman/a“ prepoznat kao izuzetno koristan.

 „Postoje analize koje ukazuju da jedan euro uložen u preventivu, znači sedam  u saniranju posljedica, te je težina i korist ovog projekta samim tim još i veća. Sve ove aktivnosti ne bi mogle biti sprovedene bez odlične saradnje koje su kolege iz Direktorata imali sa predstavnicima vaspitno obrazovnih ustanova“, naveo je Šćepanović.

On je pojasnio da realizovane aktivnosti predstavljaju dio globalne inicijative smanjenja rizika od katastrofa, kao i podizanja svijesti građana.

„Smatram da se najbolji rezultati postižu upravo kod mlade populacije, odnosno djece. Takođe, projekat pokazuje da su posljednja zakonska rješenja, odnosno izmjene Zakona o zaštiti i spašavanju koje su omogućile uspostavljanje Fonda sredstava za zaštitu i spašavanje, potvrda da smo napravili iskorak i dobro rješenje kroz kontinuiran i stabilan izvor finansiranja“, ocijenio je Šćepanović.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.