Đukanović: Nema nikakve potrebe za prelaznom vladom
Milo Đukanović

"Spremni da razgovaramo o svim formama dijaloga"

Đukanović: Nema nikakve potrebe za prelaznom vladom

Vlast je učinila sve što je neophodno da se pruži mogućnost opoziciji da se dođe do optimalnog modela koji će svima garantovati regularan izborni proces, poručio je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

On je u intervjuu za Glas Amerike (VOA) kazao da je zahtjev opozicije za konstituisanje tehničke vlade, zapravo zahtjev za reviziju rezultata izbora iz 2016.

U Crnoj Gori je, kako je pojasnio, na dnevnom redu pitanje unapređenja izbornog zakonodavstva, a vjeruje i da su kao vlast "učinili sve što je bilo neophodno da opoziciji, kao partnerima u političkom životu Crne Gore, pružimo mogućnost da dođemo do optimalnog izbornog modela koji će svima garantovati da imamo regularan izborni sistem, regularan izborni ambijent i da će rezulati izbora odraziti slobodnu demokratsku volju građana. Paralelno sa tim, pojavljuju se i neke ideje koje nemaju mnogo veze sa unapređenjem izbornog sistema – zahtjev da se konstituiše tehnička vlada je zahtjev za revizijom rezulatat izbora iz 2016. Tada smo imali izbore koje je OEBS-ODIHR ocijenio kao izbore koji održavaju slobodnu volju građana Crne Gore i ne mislimo da bilo ko ima potrebe niti da bi bilo ko na taj način pokazao odgovornost time da revidira slobodnu volju građana time što će ustupati građansko poverenje", kazao je Đukanović.

Sa građanskim povjerenjem se, kako je istakao, treba odgovorno ponašati, "a ne odricati ga se ili ga distribuirati mimo izborne volje građana Crne Gore".

"Zato vjerujemo da nema nikakve potrebe za nekom prelaznom vladom, nema potrebe da u Crnoj Gori kontinuirano eksperimentišemo sa nekim novim modelima. Kada budemo znali još jedan takav primjeru u svijetu, da se neko odriče četvrtine mandata koju su mu građani povjerili, zbog nekog vrlog sumnjivog eksprementa – jer imamo negativno iskustvo od prije četiri godine - onda ćemo vjerovatno biti spremni da dodatno razgovaramo na tu temu. U ovom trenutku ne, ali smo apsolutno spremni da razgovaramo o svim formama dijaloga koje će voditi dodatnom unapređenju izbornog sistema u Crnoj Gori", kazao je Đukanović.

Pozvao je sve da pokušaju zajedno da budu odgovorni "prema onome sto su nacionalni interesi Crne Gore".

"Nacionalni interes Crne Gore je da dozvolimo da se odvija jedan regularan demokratski proces, čiji su sastavan dio izbori, u ovom slučaju parlamentarni izbori za godinu dana i ne dozvolimo, a to posebno upućujem apel opoziciji, ne dozvolite da se vaše međusobno nadmetanje za poziciju broj dva na crnogorskoj političkoj sceni, jer pozicija broj jedan pripada aktuelnoj vlasti, ne dozvolite da vas odvede u opstrukciju nacionalnih interesa i ciljeva. Vlast to svakako neće ni na koji činiti i trudićemo se da do kraja ovog procesa budemo nacionalno odgovorni i predusretljivi prema našim političkim partnerima, da učinimo sve da se dijalog i dogodi, da dobijemo kvalitetan izborni sistem i da Crna Gora nastavi da se demokratski intenzivno razvija", kazao je Đukanović.

Predsjednik je rekao da su ohrabrujuće neke od poruka koje smo dobili sa važnih međunarodnih adresa, a koje upućuju na zaključak da se obnavlja pažnja na politiku proširenja i da se najavljuje jedan novi tempo u realizaciji te vizije.

"I vjerujem da sa optimizmom možemo očekivati buduće vrijeme u kojem ćemo pokušati da ostvarimo svoj strateški cilj – učlanjenje u Evropsku uniju", rekao je crnogorski predsjednik.

Naša zemlja će, kako je rekao, nezavisno od evropske politike nastaviti veoma posvećeno i odgovorno da realizuje strateški cilj - evropeizaciju društva.

"Dakle mi nastavljamo sa reformama, sa uspostavljanjem standarda koji će crnogorsko društvo zaista približiti onome što su standardi evropskog društva sa ciljem da u dogledno vrijeme dostignemo i evropski kvalitet života", kazao je Đukanović.

Govoreći o kosovskom problemu, on je rekao da je do sada to pitanje "nekako tretirano sporadično".

"Niko od aktera u tom procesu, bilo da je riječ o Srbiji, Kosovu, ili medijatorima iz Evropske unije, nije govorio na detaljan i konzistentan način. Mi smo upozoravali da ideje oko razmjene teritorija, oko promjene granice koje bi mogle imati prizvuk mijenjanja granica po etničkim kriterujumima nijesu dobre ideje jer vjerujemo da se ne može završiti ništa na nekom presedanu, nego da bi svaki presedan povlačio domino efekat, a da bi to moglo da ugrozi krhku stabilnost našeg regiona", rekao je Đukanovič.

Taj problem je, navodi Đukanovićć, star, jako komplikovan, ograničavajući za puniju stabilnost problema, zato smo svi, uključujući i Crnu Goru kao susjeda, zainteresovani da damo maksimalan doprinos da se u bliskoj perspektivi dođe do održivog rješenja.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.