"Opozicija ne želi promjene izbornog zakonodavstva, već sistem koji bi ih automatski mogao dovesti do pobjede"

Ponašanje opozicije kada je posrijedi rad Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva jasan je pokazatelj da oni ne žele promjene izbornog zakonodavstva, već isključivo sistem koji bi ih automatski mogao dovesti do pobjede, poručili su sagovornici Nove M. Ističu da opozicija nema jasan cilj, a svojim kontradiktornim potezima zbunjuju i građane koji su im dali legitimitet.

Političke igre opozicije oko učešća u radu Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva pokazuju krajnju neozbiljnost oponentima vladajuće koalicije, ističe za Novu M politički analitičar Srđan Vukadinović.

"Opozicija hoće one promjene koje će je dovesti do pobjede na izborima, a to se ne dobija izbornim reformama, već putem glasača, animacije glasača i putem toga koliko ih glasači prihvataju", kaže Vukadinović.

Sa Vukadinovićem je saglasan i poslanik Demokratske partije socijalista Miodrag Vuković. Ističe da bi opozicija trebalo da pokaže jasan stav kada je u pitanju reforma izbornog zakonodavstva, ukoliko ga, kako navodi, ima.

"Šta mi očekujemo da se uozbilje, da shvate da je odgovoran odnos prema Odboru više od njihovih prizemnih igara", kaže Vuković.

Igre opozicije, navodi Vukadinović, sve su očiglednije.

"To su vjerovatno vidjeli i predstavnici evropske zajednice, koji su kritikovali takav način ponašanja opozicije, da ne razumiju zašto se ona tako ponaša, a inicirala je te promjene, briselski plan. Ali dok shvate da oni žele promjene zahvaljujući kojima bi došli na vlast trebaće još dosta vremena", kaže Vukadinović.

"Opozicija je svojim postupcima krajnje neprincipijelna", ističe poslanik DPS-a Vuković. Podsjeća na, kako navodi, krajnje neshvatljivo ponašanje Demokratske Crne Gore Alekse Bečića.

"Koja se klela prethodne tri godine da neće da sjedne za sto s parlamentarnom većinom. Fascinacija DPS-om, “sa njima-ni u ludilu”, dok su drugi bojkotovali rad parlamenta, pa se vraćali... Ne iz razloga šta nas čeka u tom odboru, već iz drugih, da bi namirili neke svoje interese, su bili u parlamentu. Sad se promijenila situacija, a ne voljom onih sedam, koji predstavljaju parlamentarnu većinu", kaže Vuković.

Vuković podsjeća i na zahtjev Demokratskog fronta-da ta grupacija “neće učestvovati u izbornim reformama ukoliko promjenama Ustava ne bude obezbijeđena ravnopravnost srpskom narodu i ako ne bude formirana tehnička vlada”. Traže navodno i skraćenje crnogorske himne, između ostalog.

"Ako im se prihvati ući će u Odbor za reformu izbornog zakonodavstva. Ako im se ne prihvati ništa od reforme. Eto koliko im je reforma bitna. To je moneta za potkusurivanje", kaže Vuković.

Naredna, peta sjednica Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva biće održana u ponedjeljak, 23. septembra.

Predviđen je dolazak i eksperata ODIHR-a, ali se još čeka potvrda o tome.

Pokušali smo da saznamo ko ce sve biti prisutan, a prema nezvaničnim saznanjima televizije Nova M, Odboru će prisustvovati poslanici Demokrata i SDP-a.

Podsjetimo, Administrativni odbor zakazao je za ponedjeljak izjašnjavanje o zahtjevu Posebnog kluba poslanika da Aleksandar Damjanović bude član Odbora za reformu izbornog i drugog zakonodavstva. Izjašnjavanje je odgođeno na prijedlog poslanice Demokratske partije socijalista Marte Šćepanović, koja je ocijenila da opoziciji treba ostaviti prostora da se dogovore koja bi partija mogla ustupiti mjesto u Odboru Damjanoviću.

Podsjetimo, Demokrate su išle u Odbor tek pošto je to tražio šef Delegacije Eu Aivo Orav.

To su tijelo bojkotovali iako su inicirali njegovo formiranje. Treća sjednica Odbora prekinuta je nakon što su iz sale iz različitih razloga izašli poslanici Raško Konjević i Neđeljko Rudović, kao i Demokrate Momo Koprivica i Danilo Šaranović. Raško Konjević iz SDP-a napustio je salu nakon što nije prošao njegov prijedlog o odgađanju sjednice Odbora. Potom su, zbog kako su naveli "opstrukcija i političke predstave" salu napustili i predstavnici Demokrata. Iz sale je izašao i Neđeljko Rudović, koji je podržao prijedlog Konjevića.

Dan nakon toga, održana je četvrta sjednica, u prisustvu generalnog direktora Direktorata za politiku susjedstva i pregovore o proširenju EU Kristijana Danijelsona, i šefa Delegacije EU u Crnoj Gori Aiva Orava. Kristijan Danijelson je tada ukazao na značaj aktivne i konstruktive uloge svih političkih subjekata u rješavanju pitanja u cilju unapređenja vladavine prava i evropske budućnosti Crne Gore.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.