Vukčević: Izborne zakone mijenjati uz kompromis svih
Đorđije Vukčević

Da Skupština predloži rješenja

Vukčević: Izborne zakone mijenjati uz kompromis svih

Sve izmjene izbornih zakona trebalo bi da budu rezultat dogovora i zdravih kompromisa predstavnika svih parlamentarnih partija, građanskog društva i svih drugih činilaca koji mogu dati doprinos ovom značajnom i odgovornom poslu, rekao je Đorđije Vukčević, predsjednik Državne izborne komisije.

On je poručio da su mjesto za postizanje konsenzusa za izmjene izbornog zakonodavstva Odbor za reformu izbornog i drugog zakonodavstva i Skupština Crne Gore.

S obzirom na to da opozicija bojkotuje rad Odbora Vukčević kaže da od njega očekuje da Skupštini predloži rješenja.

"Skupština Crne Gore formirala je Odbor za reformu izbornog zakonodavstva i ja od tog tijela očekujem da će, uz učešće svih parlamentarnih stranaka, predložiti Skupštini odgovarajuća rješenja. Državna izborna komisija već je dostavila određene prijedloge i sugestije", kazao je Vukčević u intervjuu za Pobjedu.

Na pitanje, na koji način je moguće vratiti povjerenje u izborni proces, Vukčević je kazao najprije podsjeća da izborni ambijent karakteriše značajno međusobno nepovjerenje svih političkih aktera.

"Do integriteta izbornog procesa moguće je doći kroz zakonito, nezavisno, odgovorno i transparentno postupanje svih subjekata koji participiraju u tom procesu. Ovim ni u kom slučaju ne želim da kažem da zakonodavno-pravni okvir kojim se uređuje izborni ambijent ne bi trebalo mijenjati i unapređivati. Ovu tezu potvrđuju i ocjene posmatračke misije OEBS-a, prilikom parlamentarnih izbora 2016, da su izbori održani uglavnom u demokratskom i fer ambijentu, ali istovremeno je dato niz preporuka za unapređenje izbornog ambijenta", kazao je Vukčević.

O prepukama da treba profesionalizovati Državnu izbornu komisiju, Vukčević kaže da je uvijek za profesionalan i nadasve odgovoran odnos prema svakom državnom, pa i privatnom poslu.

"Smatram da je puno značajnije obezbijediti da članovi Komisije, ličnim i stručnim integritetom, doprinose povjerenju u rad ovog značajnog državnog organa", kazao je.

Ocjene da Komisija nije nezavisna, već ispolitizovana institucija, kao i da nije dovoljno transparentna Vukčevi podsjeća na sadašnji sastav DIK-a.

"Sadašnji sastav Komisije je sljedeći: četiri člana iz parlamentarne većine; četiri iz parlamentarne manjine; jedan član - predstavnik liste manjinskih naroda; jedan član – predstavnik civilnog sektora i predsjednik Komisije. Jasno je da je dominantan sastav koji predstavlja- politički sastav Skupštine, jer se na konkursu biraju samo predsjednik i član Komisije iz civilnog sektora. Kroz reformu izbornog zakonodavstva trebalo bi temeljno sagledati rad i sastav DIK-a, i njene nadležnosti", kazao je Vukčević.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.