Cijene hljeba, mesa, mlijeka, sira i jaja u CG niže nego zemljama EU
Ilustracija

Cijene hljeba, mesa, mlijeka, sira i jaja u CG niže nego zemljama EU

Cijene hrane i bezalkoholnih pića, u koje spadaju hljeb i žitarice, meso i mlijeko, sir i jaja, u Crnoj Gori su niže od prosjeka u zemljama Evropske unije za 22 procenta. Alkoholna pića su iznad prosjeka EU za šest odsto, dok je cijena duvana duplo jeftinija nego u Evropskoj uniji, za čiji je ulazak Crna Gora potencijalni kandidat, pokazuje istraživanje Eurostata o komparativnom nivou cijena 37 evropskih država za 2018. godinu.

Grupu od 37 evropskih država čine 28 članica EU, tri EFTA članice Island, Norveška i Švajcarska, zatim pet zemalja sa statusom kandidata za članstvo u EU Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Albanija i Turska, i Bosna i Hercegovina, potencijalni kandidat za članstvo u EU, piše Dan.

Kada se porede cijene u Crnoj Gori i susjednim državama Srbijom, Albanijom, Bosnom i Hercegovinom i Sjevernom Makedonijom, tu je Crna Gora najskuplja u tri od šest kategorija, a najjeftinija u jednoj.

Istraživanje Eurostata pokazuje da su hljeb i žitarice najskuplje u Crnoj Gori, gdje su 74 odsto EU prosjeka i skuplje su četiri procenta u odnosu na Srbiju i Albaniju, a tri u odnosu na BiH.

Alkoholna pića kod nas su 106 posto EU prosjeka i samim tim su najskuplja u zemljama regiona koje su kandidati za EU. Skuplja su nego u Albaniji šest odsto, Srbiji 22 odsto, a u Sjevernoj Makedoniji i BiH 34 odsto.

Duvan u Crnoj Gori je 50 odsto prosjeka EU i skuplji je za pet odsto u odnosu na BiH, osam odsto u odnosu na Srbi ju, deset odsto u odnosu na Albaniju i 21 odsto u odnosu na Sjevernu Makedoniju. Sjeverna Makedonija je najjeftinija zemlja u pet od šest kategorija. Jedino su od njih jeftiniji Rumuni kada su u pitanju hljeb i žitarice.

Meso u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji je najjeftinije u regionu i u EU, i iznosi 62 odsto prosjeka, odnosno jeftinije je za 38 odsto nego u EU. Mlijeko, sir i jaja su u Crnoj Gori 83 odsto EU prosjeka i jeftiniji su u odnosu na Srbiju četiri procenta i Albaniju 11 odsto, dok su u odnosu na Makedoniju skuplji 12 procenata, a BiH dva odsto.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.