Rajzing Rajnke: Cilj da pomognemo Crnoj Gori da postane bezbjedniji, jači i prosperitetniji saveznik
Džudi Rajzing Rajnke

Ambasadorka SAD

Rajzing Rajnke: Cilj da pomognemo Crnoj Gori da postane bezbjedniji, jači i prosperitetniji saveznik

Sjedinjene Države podržavaju suverenitet i integritet Crne Gore. Kao suverena država, Crna Gora ima pravo na vlastiti izbor udruživanja, bez malignih stranih uticaja. Sjedinjene Države će nastaviti da pomažu prijatelju, partneru i savezniku Crnoj Gori u jačanju njenih kapaciteta da spriječi i reaguje na te maligne radnje, kazala je u intervjuu Danu ambasadorka SAD-a u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke.

Ambasadorka je komentarisala izricanja presude za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori,oktobra 2016. godine, kao i povlačenje saošptenja Majka Pompea koje je izazvalo su različite komentare i ocjene.

“Da pojasnim: Sjedinjene Države vide presudu Višeg suda kao korak naprijed za vladavinu prava u Crnoj Gori. Crnogorsko pravosuđe pokazalo je profesionalnost u ovom ozbiljnom i složenom slučaju. Slučaj je razotkrio pokušaj ruskih aktera da destabilizuju nezavisnu evropsku državu neposredno prije pristupanja NATO-u. Prvostepeni sud osudio je 13 osoba, uključujući dva ruska oficira GRU, za učestvovanje u pokušaju terorizma i zavjeri protiv Vlade uoči parlamentarnih izbora 2016. godine”, kazala je ona.

Prema njenim riječima pokušaji potkopavanja demokratije i ometanja izbora u saverenim zemljama su neprihvatljivi.

“Sjedinjene Države podržavaju suverenitet i integritet Crne Gore. Kao suverena država, Crna Gora ima pravo na vlastiti izbor udruživanja, bez malignih stranih uticaja. Sjedinjene Države će nastaviti da pomažu prijatelju, partneru i savezniku Crnoj Gori u jačanju njenih kapaciteta da spriječi i reaguje na te maligne radnje. Crnogorsko pravosuđe sada mora da nastavi da se dograđuje na ovom iskustvu kako bi ojačalo vladavinu prava, a Sjedinjene Države će nastaviti da pružaju stručnu pomoću tom procesu. Želimo da pomognemo tužiocima i sudijama da poboljšaju sposobnosti kako bi mogli da obavljaju svoj posao na pravedan i profesionalan način u ime građana Crne Gore”, poručila je ambasadorka SAD-a.

Džudi Rajzing Rajnke je između ostalog naglasila da crnogorska policija nastavlja da unapređuje saradnju sa američkim i drugim međunarodnim kolegama kako bi poboljšala svoju sposobnost rješavanja problema kriminala i ojačala vladavinu prava.

“Kao što je Evropska komisija notirala u svom nedavnom izvještaju o Crnoj Gori, povećani nivo saradnje doveo je do brojnih međunarodnih operacija visokog profila, hapšenja i zaplene droge. To je dobra vijest. EU je takođe jasno stavila do znanja da Crna Gora mora da učini više na iskorjenjivanju korupcije, u borbi protiv organizovanog kriminala i suzbijanju napada na novinare. Sjedinjene Države dijele tu ocjenu i mi aktivno sarađujemo s vladinim i nevladinim akterima kako bismo postigli te ciljeve. Ove godine, na primjer, američka ambasada će potrošiti oko 3,7 miliona dolara za podršku programima usmjerenim na te oblasti”, istakla je ona.

Rajnke napominje da pravosuđe treba da stekne povjerenje javnosti primjenom zakona jednako prema svima, bez obzira na njihovo ime, položaj ili političku pripadnost.

“Efikasne istrage koje vode ka jasnim presudama povećaće povjerenje u pravosuđe. To zaslužuju crnogorski građani, a to je i cilj našeg ulaganja u pravosuđe. Slično tome, druge institucije, poput Agencije za sprečavanje korupcije, moraju se pridržavati visokih standarda transparentnosti i jednake primjene zakona bez političkog uticaja. Istovremeno, civilno društvo i mediji moraju imati konstruktivnu uloguu tom procesu. Isuviše je lako slikati pejzaž cinizmom i potpisati sopstveni poraz. Često kažemo za Sjedinjene Države, kao zemlju, da su “radovi i dalje u toku”; isto se može reći i za Crnu Goru. Samo kroz naporan rad i predanost svih aktera Crna Gora može postići napredak”, ocijenila je ona.

Ona se osvrnula i na proteste koji su se održavali u Podgorici a koji su bili motivisani dokazima o političkoj korupciji i zloupotrebi izbornog sistema.

“Mirni protesti su legitimno sredstvo javnog izražavanja u svim demokratskim društvima. Izabrani političari treba d a s lušaju građane i okupljaju se u parlamentu kako bi odgovorili na zabrinutost građana. I dalje podstičem sve izabrane zvaničnike da rade u parlamentu u ime naroda”, naglasila je ona.

Odgovarajući na pitanje kako gleda na aferu Koverta i zahtjeve koji su ispostavljeni vlastima, prije svega za formiranje tehničke vlade Rajnke je poručila da vlasti imaju odgovornost da istraže te navode.

“Ako postoji kršenje zakona, oni moraju primijeniti zakon ravnomjerno i jednako premasvima”, jasna je ona.

Rajnke je posebno naglasila da je “naše partnerstvo je sa Vladom i građanima Crne Gore a ne sa bilo kojom političkom strankom”.

“Vlada-a SAD će raditi sa bilo kim koga građani Crne Gore izaberu za svoje vođe. Naš cilj je da pomognemo Crnoj Gori da postane bezbjedniji, jači i prosperitetniji saveznik. Naša logika je jednostavna: prosperitetna Crna Gora doprinosi regionalnoj i globalnoj stabilnosti koja koristi njenim građanima, kao i svim članicama Saveza Sjedinjene Države vjeruju da je Crna Gora napravila pravi izbor ulaskom u N ATO i za laganjem za članstvo u Evropskoj uniji. Bez obzira na etničke, vjerske i kulturne razlike, građani Crne Gore zaslužuju da žive u zemlji jednakih mogućnosti gdje se zakon primjenjuje ravnomjerno i jednako. Crna Gora je na putu da postane punopravna članica transatlantske zajednice, grupe zemalja koje su posvećene vrijednostima demokratije, individualnih sloboda i vladavine prava. Želimo da Crna Gora uspije i posvećeni smo pružanju neophodne podrške Crnoj Gori da postigne taj cilj”, napomenula je ona.

Ambasadorka je posebno naglasila da Crna Gora već vidi konkretne prednosti članstva u NATO-u u smislu jačanja sigurnosti, rastućeg turizma i povećanog interesovanja investitora.

Izvor: Dan

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.