Zakon o porijeklu imovine početna tačka ka pravednijem društvu
Foto: PR Centar

Okrugli sto

Zakon o porijeklu imovine početna tačka ka pravednijem društvu

Efikasne borbe protiv korupcije ne može biti bez ispitivanja porijekla imovine javnih funkcionera, tranzicionih biznismena i lica bliskih organizovanim kriminalnim grupama, a Zakon o porijeklu imovine je nulta tačka od koje se mora poći da bi se uspostavilo pravednije društvo.

To je saopšteno za okruglim stolom na temu: "Ispitivanje porijekla imovine - spremnost i izazovi", koji su organizovali Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), Centar za građanske slobode (CEGAS), Savez građana (CIVIS), i Građanski pokret URA.

Predsjednik GP URA i poslanik u Skupštini Crne Gore Dritan Abazović ocijenio je da je dijalog prijeko potreban Crnoj Gori.

On smatra da sistem ne može da bude promijenjen ukoliko ne budu donijeti Zakon o porijeklu imovine i Zakon o lustraciji i otvaranju tajnih dosijea.

„Apsolutno nemam ništa protiv da, kada ovaj Zakon bude stupio na snagu, prvi funkcioneri, koji se budu kontrolisali budu iz GP URA“, rekao je Abazović.

On je kazao da se sigurno za 30 godina stvorilo mnogo toga za šta se porijeklo ne može dokazati.

Predsjednica CIN-a Milka Tadić Mijović istakla je da se Crna Gora nalazi u dubokoj političkoj, ekonomskoj i moralnoj krizi i da joj je potrebna obnova iz temelja, jer su, kako je objasnila, njene institucije zarobljene.

Glavni zadatak svih je, kako je poručila, da spriječe dalje razaranje društvenog bogatstva.

Pravnik i izvršni direktor CEGAS-a Boris Marić smatra da Zakon o porijeklu imovine, nije lov na vještice nego je, kako je pojasnio, dio preventivnog mehanizma.

„Ozbiljna država mora da ima ovakve mehanizme. Jer ne možete da primate platu od 500 eura, ili da ste na Zavodu za zapošljavanje, a da vozite ili kupujete automobil od 30 ili 50 hiljada eura, ili desetine nekretnina, a da vas niko iz državnih institucija ne pita odakle. Državne institucije moraju da se osposobe da pitaju te ljude odakle im sve to, radi javnog interesa i radi činjenice da bi tako ohrabrili građane da oni vjeruju institucijama i sebi da mogu doći do pravde“, rekao je Marić.

Advokat Goran Rodić kazao je da je Zakon o porijeklu imovine još uvijek na nivou želja, „šta bi trebalo i kako bi trebalo, a ja sumnjam da to može u ovom momentu da se ostvari“.

„Ne samo u ovoj, nego i u drugim oblastima društvenog života, manje-više imamo zakonska rješenja, koja mogu da daju rezultate, ali ako se primjenjuju. Implementacija je očigledan problem kod nas. Drugo, čak iako dobijemo dobar zakon za koji smo se borili, ubrzo kada se vidi kakve posljedice može da proizvede po određenu strukturu, onda dolazi do obesmišljavanja tih zakonskih rješenja“, objasnio je Rodić.

Pomoćnica direktora Poreske uprave Gordana Pejović  kazala je da svaki građanin Crne Gore mora da bude dovoljno samosvjestan da prijavljuje svoje prihode, a nadležni organ će, kako je dodala, vršiti kontrolu tih poreskih prihoda.

„Mi u praksi imamo situaciju da su pojedinci neformlani vlasnici određenih kompanija. Postoji taj neformalni vlasnik, koji donosi sve ključne odluke, koje se tiču poslovanja nekog poreskog obveznika, a koji je nama, kao preskom organu sakriven“, kazala je Pejović.

Ona je rekla da će na jesen eksperti iz Međunardnog monetarnog fonda (MMF) obučavati ljude u Poreskoj upravi, kako bi se na pravi način vršila kontrola.

„Kada naš poreski inspektor dođe u kontrolu poreskog obveznika, on iskontroliše poreskog obveznika, ali je ostao neiskontrolisan onaj vlasnik, a pogotovo onaj neformalni vlasnik. U budućem vremenu, kroz izmjenu određenih zakonskih okvira, ćemo vršiti i takve kontrole“, kazala je Pejović.

Predstavnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) advokat Veselin Radulović istakao je da se u slučaju Duška Šarića, Tužilaštvo nije bavilo ispitivanjem zakonitosti porijekla imovine, za koju je tvrdilo da je stečena pranjem novca.

„Dakle, Tužilaštvo je Šarića optužilo da je prao novac, a nije se bavilo ispitivanjem porijekla toga novca. Dakle, nešto što je trebalo da se uradi u prvoj fazi postupka, nije urađeno“, kazao je Radulović.

Okrugli sto je organizovan pod nazivom „Društveni dijalog – Zajedno do rješenja!“, a na temu "Ispitivanje porijekla imovine - spremnost i izazovi" i ima za cilj da pokrene dijalog različitih učesnika, eksperata i stučnjaka iz različitih oblasti društveno-političkog života.

Okruglom stolu su prisustvovali i predstavnici državnih institucija, političkih partija, nevladinih organizacija i bojni stručnjaci i eksperti.

PR Centar

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.