Koalicija 27 podržala mišljenje Evropske komisije iz objavljenog izvještaja o CG
Koalicija 27

Koalicija 27 podržala mišljenje Evropske komisije iz objavljenog izvještaja o CG

Koalicija 27 podržala je mišljenje Evropske komisije iz objavljenog izvještaja o Crnoj Gori koji je u saglasnosti sa stavovima koje je do sad iznosila koalicija, a uputila da u dijelu poglavlja 27 i u smislu sprovođenju pravnih propisa velikog napretka nije bilo.

"Preporuke u oblasti voda, zaštite prirode, upravljana otpadom i klime se gotovo identično ponavljaju, ukazujući da Vlada Crne Gore i lokalne samouprave nisu dostigle internu spremnost za koordinaciju i sprovođenje završnih mjera za zatvaranje pregovaračkog poglavlja u rokovima na koje smo se obavezali Nacionalnom strategijom aproksimacije i Zajedničkom pregovaračkom pozicijom EU. Postignuti rezultati u oblastima kvaliteta voda, zaštite prirode, upravljanja otpadom su i dalje vezani za donošenje propisa, planiranje, dugotrajne procese, dok se svrha konkretnog ispunjavanja završnih mjerila još uvijek ne nazire", kažu iz Koalicije 27.

Proteklih 10 godina se kako je saopšteno, nedovoljno postiglo na uspostavljanju nacionalnog sistema upravljanja otpadom, jačanju administativnih kapaciteta za sprovođenje EU propisa na lokalnom nivou, "zbog čega se danas suočavamo sa brojnim problemima nerješenih divljih odlagališta otpada, upravljanja posebnim tokovima otpada, haotičnim upravljanjem u jedinicama lokalne samouprave što je uz obavezu uspostavljanja reciklaže otpada doživljava totalni fijasko".

Iz Koalicije 27 kažu da Crna Gora još uvijek nije donijela Specifične planove implementacije Direktive o otpadu i Direktive o deponijama, dok pet direktiva iz ove oblasti još čeka donošenje Zakona o upravljanju otpadom.  

"Poražavajuće je da EK prepoznaje devastaciju rijeke Taru zbog izgradnje autoputa i ukazuje na neophodnost stroge procjene i sprečavanja mogućih negativnih uticaja na životnu sredinu, a da mi vodimo još društvenu polemiku da li devastacije ima ili nema. Umjesto ispraznih izgovora, donosioci odluka treba da započnu rad na  „preuzimanju hitnih mjera za prevenciju i očuvanju ekoloških vrijednosti“ rijeke Tare, Skadarskog jezera i drugih zaštićenih i potencijalnih Natura 2000 područja, kako se u izvještaju navodi", saopšteno je.

Posebno cijene urgiranje EK za hitnom zaštitom Ulcinjske solane kao i ocjenom iz izvještaja da u prethodnoj godini nije ostvaren značajan napredak u tom smislu, "što samo pokazuje da civilni sektor nije usamljen u svojim ocjenama, te da je izuzetno objektivan u svojim konstatacijama, što ovaj izvještaj samo potvrđuje".

"U oblasti kvaliteta voda od šest implementacionih mjera za proteklu godinu, četiri nisu realizovane a vezane su za uspostavljanje infrastrukture za komunalne otpadne vode, vode za piće, monitoring površinskih i podzemnih voda sa uspostavljanjem mjernih stanica.

Sudeći prema izvještaju EK, donosioci odluka, i dalje nijesu uvrstili na listu prioriteta izvršenje složenih obaveza iz oblasti zaštite životne sredine, niti su ih svi vladini sektori shvatili ozbiljno. Jasno je da ukoliko nastavi sa dosadašnjom praksom Crna Gora neće uspjeti da ispuni završne mjere za zatvaranje pregovaračkog poglavlja u planirano vrijeme, kao da smo potrošili sve kredite i povjerenje EU dobijene od početka pregovora. Stoga je pitanje kojom brzinom i koliko efikasno će teći dalji proces pristupanja, kada i kako ćemo uspjeti da zatvorimo ovo poglavlje. Pri tom kašnjenje u sprovođenju preuzetih obaveza nije jedino pitanje koje zabrinjava, nego i nedostatak međusektorski sinhronizovane razvojne vizije i agende u okvirima pristupnog procesa koje bi trebalo da plasira Crnu Goru kao konkurentnu zemlju održivog razvoja u okviru EU", naveli su iz Koalicije 27.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.