Zakon o istopolnim brakovima u suprotnosti sa Ustavom
Foto: Ilustracija

NVO "Građanski pravobranilac"

Zakon o istopolnim brakovima u suprotnosti sa Ustavom

U NVO "Građanski pravobranilac" smatraju da je predlog zakona o životnom partnerstvu lica istog pola, koji je u skupštinskoj proceduri, suprotan i u koliziji sa Ustavom Crne Gore i Porodičnim zakonom, te da ne postoji nijedan međunarodni ugovor ili drugi izvor međunarodnog javnog prava koji nameće Crnoj Gori donošenje takvog zakona.

"Sa novim zakonom se homoseksualne zajednice gotovo u potpunosti izjednačavaju u pravima koje proizilaze iz institucije braka. Donošenje ovog zakona, koji je predložilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, pokušava se opravdati preuzetim obavezama iz pregovaračkog procesa sa Evropskom unijom i navodnom diskriminacijom homoseksualnih parova u ostvarivanju prava koja su priznata bračnim supružnicima. U odnosu na razloge navedene u obrazloženju predloga zakona, treba istaći da ne postoji nijedan potvrđeni međunarodni ugovor ili drugi izvor međunarodnog javnog prava, koji Crnoj Gori nameće obavezu donošenja ovakvog zakonskog propisa. Naprotiv, od preko dvjesta država u svijetu, homoseksualne brakove je ozakonilo tek tridesetak država, dok u samoj Evropskoj uniji ovakve zajednice nijesu priznate zakonom u više zemalja članica - Poljska, Grčka, Mađarska..." ističu u saopštenju NVO koje potpisuje Nikola Kandić.

Kako ističu ovaj predlog zakona je u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore, koji definiše brak kao zajednicu muškarca i žene, i u koliziji sa važećim Porodičnim zakonom, kojim je propisano da je porodica životna zajednica roditelja, djece i drugih srodnika koji imaju međusobna prava i obaveze, u kojoj se njeguju i podižu djeca.

"Ustavom Crne Gore, u okviru poglavlja o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima i slobodama, propisano je da porodica uživa posebnu zaštitu, kao i da je pravo i obaveza roditelja (supružnika) i njihove djece da se međusobno brinu i staraju jedni o drugima. Dakle, naš ustavni poredak, osim što brak definiše isključivo kao zajednicu muškarca i žene, istovremeno predviđa obavezu države da pruži posebnu zaštitu porodici kao osnovnoj ćeliji društva, odnosno bračnoj ili vanbračnoj zajednici u kojoj se kao zajednici života podižu i vaspitavaju djeca. Zbog čega država pruža posebnu zaštitu porodici kao osnovnoj ćeliji društva, i zbog čega se brak naziva svetim? Očigledno, zbog svetinje novog života koji se u bračnoj zajednici stvara, pa se ni jedna druga zajednica ne smije izjednačavati sa bračnom, tom izvoru novog života. Samim tim, jasno je da ne postoji ustavni osnov za donošenje zakona kojim se bilo koja druga zajednica života, pa ni zajednica homoseksualaca, može izjednačavati u pogledu prava i obaveza koje proizilaze iz bračne zajednice", zaključuje se u saopšetnju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.