Donijeta presuda za ubistvo Ćuruvije: Maksimalne kazne za optužene, ukupno 100 godina!
Slavko Ćuruvija

Nakon 20 godina suđenja

Donijeta presuda za ubistvo Ćuruvije: Maksimalne kazne za optužene, ukupno 100 godina!

Poslije 20 godina od ubistva vlasnika i urednika "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije, Specijalni sud u Beogradu izrekao je danas prvostepenu presudu optuženima.

Presuda je izrečena tadašnjem šefu Resora DB Radomiru Markoviću koji je osuđen na 30 godina zatvora, tadašnjem šefu beogradskog centra DB Milanu Radonjiću na 30 godina, pripadniku tog centra Ratku Romiću na 20 godina, i Miroslavu Kuraku na 20 godina robije, zbog ubistva novinara, a koji je u bjekstvu i kome se sudilo u odsustvu.

Sud je donio odluku većinom glasova sudija.

Na ovu odluku suda, pravo žalbe Apelacionom sudu imaće i tužilaštvo i odbrana.

Tužilaštvo je smatralo da je nalogodavac ubistva bio "tadašnji državni vrh", a optuženi izvršioci.

Sa druge strane, stav odbrane je bio da se u ovom postupku "sudi jednom vremenu", da dokaza protiv optuženih nema i da na optuženičkoj klupi ne sjede izvršioci ubistva.

Tokom višegodišenjeg dokaznog postuka u ovom procesu ispitano je preko 100 svjedoka.

Nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek je ključni svedok u ovom postupku, jer je nakon njegovog svedočenja pred Tužilaštvom za organizovani kriminal, u januaru 2013. godine pokrenuta zvanična istraga, kada su uhapšeni Radonjić i Romić.

Ulemek u najčuvanjijem zatvoru u zemlji zvanom "Alkatraz" služi kaznu od 40 godina zatvora zbog niza ubistava i drugih krivičnih djela.

Optuženi Radomir Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Miroslav Kurak je u bjekstvu i za njim je raspisana međunarodna potjernica.

Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, pošto su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu životnu partnerku Branku Prpu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i djelovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u ulazu u zgradu, u kojoj je živio.

Izvor: Tanjug/Novosti

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.