Veliko interesovanje za razvoj aktivnog turizma na planini Mokra gora
Foto: InTER

Veliko interesovanje za razvoj aktivnog turizma na planini Mokra gora

U okviru projekta “Planina Mokra gora – neotrkiveni biser na Via Dinarika stazi” održan je prvi sastanak Foruma za razvoj aktivnog turizma na ovoj planini koja je poznata i kao “Ljepotica Balkana”.

Kako je navedeno iz Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), sastanak Foruma je održan 30. januara 2019. godine u Tutinu, i okupio je oko 90 predstavnika opština, turističkih organizacija, privrednika, planinarskih i sportskih društava kao i ne-vladinih organizacija.

Navodi se da je ovo je prvi put da su se na jednom mjestu sreli učesnici iz opština koje okružuju planinu Mokru goru, naime iz Rožaja, Tutina, Peći, Istoka i Zubinog Potoka, a sastanak Foruma je otvorio Kenan Hot, predsjednik opštine Tutin, koji je učesnicima poželio dobrodošlicu i istakao zadovoljstvo da se pokrenula inicijativa za saradnju između opština koje spaja planina Mokra gora.

Hot je naveo da će ovaj projekat imati značajan ekonomski karakter, pokrenuće razvoj turizma i saradnju u smislu organizovanja sportskih i kulturnih događaja, i cjelokupnog društvenog života na ovim prostorima.

On se takođe zahvalio Evropskoj uniji i Regionalnom savjetu za saradnju za podršku ovoj inicijativi koja će doprinijeti promociji Mokre gore kao najlepše turističke destinacije na Balkanu.

TutinForumMeeting1

Foto: InTER

Okupljenima se zatim obratio Dragiša Mijačić, direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), koji je naglasio da bez intenzivne multi-sektorske saradnje i dugoročnih projekata nema društveno-ekonomskog razvoja.

Mijačić je pozvao sve učesnike Foruma da se aktivno uključe u realizaciji ovog projekta koji predstavlja početnu inicijativu za razvoj turizma na planini koja svojom prirodnom ljepotom, atraktivnim turističkim sadržajima i multikulturnim okruženjem može privući značajnu pažnju turista iz cijelog svijeta.

Učesnicima se obratila i Ljiljana Čerović iz Turističke organizacije Srbije koja je pozdravila regionalni karakter ovog projekta i naglasila da će se njime promovisati jedna nova turistička destinacija.

Čerović je naglasila da Srbija godinama bilježi dvocifreni rast broja turista i da postoji sve veća tražnja za sadržajima aktivnog odmora.

Učesnicima Foruma su predstavljeni ciljevi i aktivnosti projekta, kao i konkretni rezultati koji se žele postići ovom razvojnom inicijativom.

Učesnici su se zatim podijelili u četiri grupe unutar kojih su razmatrali konkretne oblike saradnje unutar projekta. Najviše interesovanja među učesnicima je izazvala aktivnost na trasiranju planinarske staze od Rugovske klisure, preko Hajle, Ahmice, i dužinom cijele Mokre gore, od Pogleda do Berima.

Navodi se da će na Mokroj gori staza biti kružnog karaktera na način da će jednim dijelom prolaziti kroz opštinu Tutin a drugim kroz opštinu Istok. Staza će biti urađena po Via Dinarica standardima i proći će pored najatraktivnijih prirodnih lokaliteta, turističkih proizvoda i smještajnih objekata.

Sastanak Foruma organizovan je kao aktivnost u okviru donacije dodijeljene u okviru projekta “Razvoj turizma i promocija” Savjeta za regionalnu saradnju.

Projekat finansira Evropska unija, a realizuje RCC u cilju doprinosa rastu i konkurentnosti privreda šest zemalja Zapadnog Balkana kroz podršku razvoju i promociji zajedničke ponude u oblasti regionalnog kulturnog i avanturističkog turizma. Projekat “Planina Mokra gora – neotrkiveni biser na Via Dinarika stazi” realizuje InTER, u saradnji sa opštinom Tutin, Regionalnom razvojnom agencijom SEDA iz Novog Pazara, NVO “Marimangat” iz Peći i Planinarskim društvom “Ahmica” iz Rožaja.

Projekat je počeo sa realizacijom početkom novembra 2018. godine i trajaće do početka juna 2019.godine

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.