Vlada unapređuje kvalitet života građana
Dragana Marković

Usvajanjem i primjenom evropskih standarda

Vlada unapređuje kvalitet života građana

Realizacija obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore EU 2019 – 2020, vodi usvajanju i primjeni evropskih standarda u svim oblastima i unapređenju kvaliteta života naših građana, saopštila je savjetnica glavnog pregovarača Dragana Marković povodom usvajanja tog dokumenta na današnjoj sjednici Vlade.

Vlada je na današnjoj sjednici donijela Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2019 – 2020 koji predstavlja dvogodišnji plan zakonodavnih, strategijskih i administrativnih reformskih aktivnosti Vlade Crne Gore na polju evropske integracije i sprovođenja obaveza iz pregovaračkog procesa.

Marković je prenijela da će, sprovođenjem ovog dokumenta, Vlada intenzivirati reforme koje vode boljem životnom standardu i kvalitetu života građana.

Kako je saopštila, Programom pristupanja, u narednom dvogodišnjem periodu planirano je donošenje 108 zakona i 254 podzakonskih akata, 112 strateških dokumenata, kao i jačanje administrativnih kapaciteta u institucijama koje su nosioci reformskih aktivnosti.

“Najviše obaveza u zakonodavnom dijelu očekuje nas u poglavljima: 24 - Pravda, sloboda i bezbjednost, a najveći broj podzakonskih akata u poglavljima: 1 – Sloboda kretanja robe, poglavlja 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fotosanitarni nadzor, poglavlja 14 – Saobraćajna politika i poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene. Najveći broj strateških dokumenata planiran je u okviru poglavlja 14 – Saobraćajna politika, 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost i 27 – Životna sredina i klimatske promjene. Najveća potreba za jačanjem administrativnih kapaciteta je u okviru poglavlja 23 – Pravosuđe i temeljna prava, 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost, 27 – Životna sredina i klimatske promjene, te poglavljima 1 – Sloboda kretanja robe i 19 – Socijalna politika i zapošljavanje”, saopštila je Marković.

Ona je istakla da će najviše obaveza u sprovođenju PPCG-a imati resori ekonomije, finansija, poljoprivrede i ruralnog razvoja i saobraćaja i pomorstva.

Imajući u vidu značaj poglavlja 23 i 24 za napredak u pristupnim pregovorima, Marković je istakla da su Programom pristupanja planirane aktivnosti s ciljem ispunjenja privremenih mjerila u ovim oblastima.

Objasnila je da je u ovim poglavljima planirano donošenje više značajnih zakona, poput: Zakona o unutrašnjim poslovima, Zakona o medijima i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom javnom emiteru Radio i Televizija Crne Gore, Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom tužilaštvu, Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravosudnoj saradnji u krivičnim stvarima sa državama članicama EU.

Ona je poručila da će kvalitetno i efikasno sprovođenje Programa pristupanja, osigurati unapređenje rezultata pregovaračke strukture, održanje dobre dinamike procesa pristupanja i postizanje unutrašnje spremnosti za privremeno zatvaranje poglavlja.
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.