Planirana izgradnja poligona za sajber odbranu i operativni centar
Foto: iStock

Omogućiti preventivni i proaktivni odgovor na sajber incidente

Planirana izgradnja poligona za sajber odbranu i operativni centar

Ministarstvo odbrane Crne Gore započeće ove godine izgradnju operativnog centra za nadzor i zaštitu informacija Ministarstva i Vojske, kako bi se sajber bezbjednost podigla na veći nivo. Uz to, Ministarstvo planira i izgradnju poligona za sajber odbranu, koji bi bio završen do 2028. godine, piše Pobjeda.

U dugoročnom planu odbrane navedeno je da značajan izazov u razvoju sposobnosti Ministarstva i Vojske predstavlja razvoj kapaciteta za sajber odbranu i unapređenje mjera zaštite informacija, kroz primjenu standarda informacione bezbjednosti.

“U narednom periodu težište će biti na izgradnji sopstvenih sposobnosti za sajber odbranu, primarno kroz izgradnju operativnog centra za nadzor i zaštitu informacija (“Security Operation Center” SOC). Centar će biti centralna tačka za monitoring, a u skladu sa NATO inicijativom o “Budućim informacionim mrežama u misiji” (Future Mission NetworkFMN)”, navodi se u dokumentima.

Plan Ministarstva je i da, formiranjem tima za odgovor na računarske incidente (CIRT) Ministarstva i Vojske, omogući preventivni i proaktivni odgovor na sajber incidente.

“Na taj način stvoriće se preduslovi za aktivni doprinos u sajber odbrani na nacionalnom nivou, a time i u okviru sistema kolektivne bezbjednosti NATO-a”, dodaje se u planu odbrane.

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da, kada je u pitanju Crna Gora, potrebno je kupiti sredstva veze koja su zaštićena.

“NATO je definisao šta mora da ima članica, to je uslov da bi se mogla uspostaviti veza i primati informacija od Alijanse. To je ono što je prije bio problem. Ne možete biti dio mreže povjerljivih podataka NATO ako nemate sredstva veze koja su zaštićena po određenim propisima. Na tome se radi, to je proces koji je u toku. Kupovina veze i uređenja prostora su osnovi, jer u centralni registar mora da bude upisan svaki povjerljivi podatak, to su pravila”, rekao je Radić za Pobjedu.

Objašnjava i da je u periodu kada su definisani prioriteti odbrane, sajber odbrana naknadno dodata kao jedan od prioriteta.

“I naravno, to je jedna od postavki šta zapravo znači vojna intregracija u NATO. U praksi je to stvaranje “Sistema veze” koji će biti kompatibilan sa NATO i koji će biti bezbjednosno zaštićen po NATO pravilima igre”, zaključio je Radić.

I ministar odbrane Predrag Bošković nedavno se osvrnuo na pitanje sajber prijetnji, istakavši da su eksperti iz SAD obučavali naše stručnjake kako bi podigli kapacitet sajber odbrane.

“Činjenica da se načini ratovanja, ako tu riječ mogu da upotrijebim u ovom slučaju, značajno mijenjaju, da geografska distanca nije više prepreka da budete napadnuti od nekoga, već je to mnogo više u virtuelnom prostoru. To je pravac u kome se može najviše napredovati i gdje su neke zemlje daleko otišle, s obzirom na to da imaju značajno veće resurse od Crne Gore. Zato su nam iskustva tih zemalja bitna i radimo upravo sada na podizanju kapaciteta Ministarstva odbrane kada je u pitanju sajber odbrana”, rekao je nedavno Bošković.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.