Drljević: Predsjedavanje Rumunije Evropskom Unijom šansa za Crnu Goru
Aleksandar Drljević

"Naša zemlja ispunila početna mjerila i za otvaranje poglavlja 8"

Drljević: Predsjedavanje Rumunije Evropskom Unijom šansa za Crnu Goru

Crna Gora i te kako može biti zadovoljna postignutim rezultatima u 2018-toj na polju evropskih integracija, kazao je glavni pregovarač za EU Aleksandar Drljević.

"Naša zemlja je ispunila početna mjerila i za otvaranje poglavlja 8 koje se odnosi na konkurenciju", naveo je Drljević u intervjuu za Novu M.

Predsjedavanje Rumunije Evropskom Unijom Drljević vidi kao veliku šansu ne samo za CG već i ostale zemlje Zapadnog Balkana.

"Ono što je Crna Gora postigla na polju evropskih integracija u protekloj godini i te kako je za pohvalu. Otvorili smo dva važna pregovaračka poglavlja 17 i 27  koja se odnose na ekonomsku i monetarnu uniju kao i zaštitu životne sredine. Godinu za nama obilježila su i dva značajna događaja, Samit u Sofiji i prezentacija strategije o proširenju Evropske Unije na Zapadni Balkan", kazao je glavni Pregovarač.

On je dodao da je takođe značajna prezentacija dokumenta, radnog dokumenta Evropske Komisije o stanju u poglavljima 23 i 24 gdje je evidentiran napredak u okviru različitih djelova dva poglavlja , prije svega u dijelu borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala, konkretnih policijskih akcija što nas definitivno ohrabruje da nastavimo ovim putem kada je oblast vladavine prava u pitanju.

Prema njegovim riječima, otvaranje poglavlja 27 koje se odnosi na zaštitu životne sredine, potvrda je, da je ono što se uradilo do sada bilo veoma ispravno i da smo na pravom putu.

Iako je Evropska Unija u toj oblasti postavila velike zahtjeve, Drljević vjeruje u spremnost Crne Gore da im izađe u susret.

„Ja, iskreno, želim da vjerujem da ako nastavimo ovim tempom i čvtrstom opredijeljenošću ka zaštiti životne sredine da CG može u narednom periodu da postigne ove standarde“, kazao je on

Drljević je rekao da je najveći izazov dodatno jačanje administrativnih kapaciteta na različitim nivoima, dodatno usklađivanje zakonodavstva i naravno obezbjeđivanje konkretnih finansijskih za postrojenje za tretman čvrstog otpada, tretman tečnog otpada, izgradnju kanalizacionih sistema za vodosnabdijevanje.

"Dakle, veoma zahtjevan proces zbog toga sto je veoma skup. Negdje je procjena da je oko milijardu i 400 miliona eura potrebno da CG izgradi ovu neophodnu infrastrukturu“, dodaje Drljević.

Na pitanje kada se može očekivati otvaranje tog 8 poglavlja koje se odnosi na konkurenciju i da li je Crna Gora ispunila početna mjerila Drljević je odgovorio da jesu ispunjena početna mjerila koje je EK postavila pred CG kada je ovo poglavlje u pitanju.

"Prije svega se to odnosi na usvajanje zakona o državnoj pomoći i izmjenama i dopunama zakona o zaštiti konkurencije. Na taj način smo uspostavili zakonodavni okvir, formirali smo neophodne institucije. Prije svega mislim na Agenciju za zaštitu konkurencije i savjet ove agencije, ojačali administrativne kapacitete u okviru ovih institucija što nas je dovelo do toga da su se stekli preduslovi da se priprema pregovaračka pozicija“, pojasnio je Drljević.

U fokusu predsjedavanja Evropskom Unijom Bugarske i Austrije bilo je proširenje EU na Zapadni Balkan. Drljević vjeruje da ni Rumunija neće zaostati u tome.

Mišljenja je da je to velika šansa i za CG ali i za sve ostale države koje su u procesu pristupanja. Dododajući da je veoma važno da postoji dobra volja i spremnost i EU i država članica da politiku proširenja na Zapadni Balkan podrže i da ostane živa, a na nama je naravno da iskoristimo šansu koja nam se nudi.

"Uzimajući opredijeljenost Rumunije tokom predsjedavanja EU, Crna Gora mora to iskoristiti i dodatno raditi, zaključio je Drljević. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.