Mitropolit Mihailo

Mihailo smatra da je država dužna da donese zakon

"Živim za dan kad će i Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi biti vraćena autokefalnost"

Krajnje je vrijeme da se na pravi način regulišu odnosi između države i vjerskih organizacija, poručio je poglavar Crnogorske pravoslavne crkve mitropolit Mihailo.

Ističe da je država dužna da donese zakon koji će omogućiti jednak i ravnopravan pravni položaj svih vjerskih organizacija u Crnoj Gori uz uvažavanje najstrožijih evropskih standarda.

Komentarišući činjenicu da je u Crnoj Gori u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve ogroman broj spomenika kulture, mitropolit poručuje da se to pitanje mora hitno riješiti, upozoravajući da Srpska crkva devastacijom ovih objekata narušava istoriju i tradiciju crnogorskog naroda. Mitropolit crnogorski vjeruje da će Crnogorskoj crkvi biti vraćena autokefalnost, s obzirom na to da je Ukrajinskoj lani dodijeljena nezavisnost.

“Lično živim za dan kad će i Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi biti vraćena autokefalnost. Poznato je da se Crnogorska pravoslavna crkva već dugi niz godina zalaže da se donese zakon o slobodi vjeroispovijesti i vjerskim zajednicama. Krajnje je vrijeme da se na pravi način regulišu odnosi izmedu države i vjerskih organizacija. Država je dužna da donese zakon koji će omogućiti jednak i ravnopravan pravni položaj svih vjerskih organizacija u Crnoj Gori uz uvažavanje najstrožih evropskih standarda u ovoj sferi. Uostalom, tu obavezu, po pitanjima vjerskih sloboda, uslovljava međunarodna zajednica, međunarodno pravo i međunarodni standardi i norme. Posebno ističem dvije stvari koje ovaj zakon treba da reguliše na pravi način pitanje registracije vjerskih zajednica i pitanje imovine”, kazao je Mihailo.

Kako dodaje, u svijetu ne postoji primjer, osim u Crnoj Gori, da jedna vjerska organizacija, pri čemu prvenstveno misli na Srpsku pravoslavnu crkvu, nije registrovana u Crnoj Gori, a jedan je od glavnih učesnika u pravnom prometu Crne Gore.

“Srpska pravoslavna crkva koja nije registrovana u Crnoj Gori, koja nije pravno lice u Crnoj Gori, ostvaruje enormne prihode od imovine države Crne Gore, protivno zakonima Crne Gore. Vjerujem da će novi zakon to pitanje riješiti na pravi način i spriječiti zloupotrebe u oblasti vjerskih sloboda. Stari zakon datira iz 1977. godine, od tada je Crna Gora promijenila više puta svoj status (SRJ, Državna zajednica Srbija i Crna Gora i napokon nezavisna država), tako da je neophodnost hitnog donošenja ovog zakona kako bi se konačno ova oblast regulisala na zakonit, civilizovan i savremen način”, poručuje Mihailo.

Što se tiče imovine SPC, Mihailo dodaje da vjeruje da država ima snagu i pravnu moć da primijeni zakone Crne Gore koji se odnose na pitanje imovine i to pitanje riješi brzo i efikasno.

“Kada je u pitanju imovina na koju pravo polaže Srpska pravoslavna crkva ukazujem da se radi o izbjegavanju da se primijeni zakon. Imovina koju sada koristi Sprska pravoslavna crkva nikad nije bila imovina te crkve, već je u pitanju imovina države Crne Gore. To što je protivno zakonu ta imovina upisana na Srpsku pravoslavnu crkvu, ne znači da se ta nezakonita radnja ne može pravnim sredstvima ispraviti i vjerujem da će država Crna Gora to i uraditi. Posebno hitno treba raditi na povraćaju vjerskih objekata koji su spomenici kulture, na kojima se izvode protivzakonito radnje kojima se narušava istorija i tradicija crnogorskog naroda”, kazao je on.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.