Tokom tri godine suzbili 36 dječijih ugovorenih brakova
Sa konferencije, Foto: PR Centar

Tokom tri godine suzbili 36 dječijih ugovorenih brakova

Centar za romske inicijative (CRI) je, u posljednje tri godine, u okviru projekta „Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu II“, suzbio 36 dječijih ugovorenih brakova, a intersektorska saradnja, tokom realizacije projekta, u Crnoj Gori, ocijenjena je uspješnom.

To je saopšteno danas na pres konferenciji „Solidarnost i podrška u radu Romkinja/Egipćanki u Crnoj Gori“, koju je u okviru projekta „Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na Zapadnom Balkanu II“, organizovao Care International Balkans.

Predstavnica Care International Balkans, Maja Petek, kazala je, na predstavljanju izvještaja „Kako je moglo biti, a kako je sada“, da se intersektorska saradnja pokazala kao značajna tokom realizacije projekta, ocjenjujući je kao uspješnu u Crnoj Gori.

“Dobre prakse, naučene lekcije i iskustva mogu se prenijeti iz države u državu, a potom i u lokalne zajednice. Radili smo na intersektorskoj saradnji, koja je jako uspješna u Crnoj Gori. Ona daje glas Romkinjama u institucijama”, rekla je Petek.

Ona je podsjetila da je, u Odboru za rodnu ravnopravnost pri Skupštini Crne Gore, uključena jedna predstavnica romske i egipćanske populacije (RE) koja, kako je pojasnila, zastupa interese te populacije.

“Mi, koji radimo sa tom populacijom, ne možemo tačno znati koje su njihove potrebe. Na ovaj način, uključivanjem, čujemo glas i potrebe, iskustva tih žena, majki, djece, muževa”, navela je Petek.

Ona je rekla da film „Cijeli moj život je borba“, koji je emitovan nakon pres konferencije, prikazuje priče pripadnica RE populacije, koje su uspjele da prevaziđu svakodnevne poteškoće, a koje svojim primjerom, kako je kazala, nastoje da pomognu drugima.

Izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative (CRI), Fana Delija, navela je da je, tokom trajanja projekta, fokus bio na jačanju kapaciteta RE aktivistkinja, na direktan rad u zajednici, a da je, kako je navela, 1.854 osoba bilo uključeno u različite aktivnosti.

Ona je saopštila da je ta organizacija, tokom tri godine, suzbila 36 dječijih ugovorenih brakova.

”To je jedan ozbiljan problem u zajednici, a kada suzbijete toliki broj ugovorenih brakova to predstavlja veliki napredak, jer dajete tim mladim djevojkama priliku da nastave svoj život u pravcu adekvatnije integracije”, ocijenila je Delija.

Ona je kazala da je CRI-u prijavljen 31 slučaj nasilja u porodici, a da je za sedam žena, koje su bile žrtve ili prepoznate kao potencijalne žrtve, realizovana obuka i dobile su sertifikat za frizerku.

Prema njenim riječima, CRI je pratio integraciju djece u proces školovanja.

“Za tri godine, upisali smo 180 djece u prvi razred osnovne škole, a uspostavili smo i saradnju sa školama, kako bi bili sigurni da djeca neće napustiti školovanje. Takođe, pratili smo uključenost RE populacije u srednjim školama, motivisali ih da redovno pohađaju nastavu, što je rezultiralo da neke od djevojaka koje su završile srednju školu, upišu i fakultet“, pojasnila je Delija.

Direktorica Crnogorskog ženskog lobija, Aida Petrović, ocijenila je da je direktan rad u RE zajednici bio izuzetno značajan za smanjenje socijalne marginalizacije te populacije.

“Sve diskusije, seminari, strateški i akcioni planovi, papirologija biva uzaludna ukoliko nemate živu komunikaciju sa pripadnicima RE populacije. Rad na terenu je prioritet, koji daje vidljive rezultate i opredjeljuje dalji rad”, navela je Petrović.

Ona je kazala da su cilljna grupa, obuhvaćena projektom, bile žene i djevojke u kampu Konik, naseljima Riversajd i Tulum u Beranama, kao i naselje pod Trebjesom i Željezara u Nikšiću, kao i institucije i NVO iz ta tri grada.

PR Centar

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.