Baković:  Nasilje zahtijeva odlučniji i efikasniji odgovor
Sa konferencije, foto:AA

Obilježen Međunarodni dan ljudskih prava

Baković: Nasilje zahtijeva odlučniji i efikasniji odgovor

Crna Gora je napravila značajne korake kada su u pitanju ljudska prava u zakonodavnom smislu, dok je još konkretnih akcija potrebno u primjeni zakona, poručeno je danas u Podgorici, na konferenciji povodom Međunarodnod dana ljudskih prava i 70. godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, javlja Anadolija.

Širom svijeta danas se obilježava 10. decembar - Međunarodni dan ljudskih prava. UN su 10. decembra 1948. godine usvojile Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, kojom se štite građanske, političke, ekonomske i socijalne slobode u oblasti kulture i prava čovjeka - od prava na život i slobodu do prava na dostojanstvo, privatnost, socijalnu sigurnost i udruživanje. 

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Zoran Pažin kazao je da je Crna Gora učinila značajne napore da unaprijedi zakonodavni i institucionalni okvir kada su u pitanju ljudska prava i slobode, i dodao da će najveći izazovi biti prihvatanje različitosti u društvu i suzbijenje diskriminacije. 

Ombudsman Šućko Baković, govoreći o nasilju koje je prisutno u Crnoj Gori, istakao je da nasilje zahtijeva odlučniji i efikasniji odgovor organa, institucija, ali i društva kao cjeline. 

"Zanemarivanje i ćutanje ne smije zamijeniti građansku i pravnu obavezu građana da prijave nasilje nad ženama i time spriječe njegovo dalje razvijanje u nepovratni proces ugrožavanja žrtve", kazao je Baković. 

Ombudsman je rekao da statistički podaci i druge dostupne informacije pokazuju da postoji blagi rast procesuiranja slučajeva nasilja nad ženama. 

"Vjerujemo da je u pitanju porast prijavljivanja slučajeva i da su žrtve ohrabrene da to čine, ali ne smijemo zaboraviti onu tamnu brojku, a to je broj neprijavljenih djela", rekao je Baković. 

Prema njegovim riječima, u prvih pola godine registrovano je 120 krivičnih djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i 13 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici. 

Šef Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav kazao je da ljudska prava nisu utopijski konecpt i da predstavljaju rješenje, a ne problem. 

Orav je kazao da EU u Crnoj Gori podržava institucionalne i aktere iz civilnog društva koji se bave zaštitom ljudskih prava i da je od 2014. do 2020. godine uloženo pet miliona eura za podršku njihovom radu. 

2018121023385180639765270Web

Foto:Anadolija

Šefica misije OEBS-a u Crnoj Gori Mariz Davije rekla je da ljudska prava nisu vezana vjerom, tradicijom ili kulturom. 

Ona je poručila da Misija OEBS-a ostaje predana jačanju crnogorskih demokratskih institucija. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.