Podgorica: Promovisana Monografija Gazi Husrev-begove biblioteke
Foto: AA

Podgorica: Promovisana Monografija Gazi Husrev-begove biblioteke

U Narodnoj biblioteci "Radosav Ljumović" u Podgorici, večeras je predstavljena Monografija Gazi Husrev-begove biblioteke iz Sarajeva. Monografija je napisana povodom jubileja, 480 godina postojanja biblioteke.

Podgoričkoj publici, ljubiteljima knjige, Monografiju je predstavio direktor Gazi Husrev-begove biblioteke Osman Lavić, prenosi Anadolija.

2018111323340738038997006Web

Foto:AA

On je kazao da je prošla 2017. godina za ovu ustanovu bila jubilarna, jer je obilježeno 480 godina osnivanja biblioteke.

"Posebno smo radosni što povijesni hod Gazi Husrev-begove biblioteke možemo predstaviti građanima Podgorice. Svaka medresa osnovana na podučju bosanskog sandžaka nužno je imala malu biblioteku. Prva takva u Sarajevu bila je Gazi Husrev-begova biblioteka, osnovana 1537. kao školska biblioteka. Ona nije bila institucija zatvorenog tipa. Njeni fondovi su bili dostupni svima onima koji su se interesovali za nauku. Ova biblioteka je osnovana kada i nacionalna biblioteka Francuske", kazao je Lavić. 

2018111323340738038997009Web

Suljo Mustafić, foto:AA

Suljo Mustafić, profesor književnosti, kazao je da ova biblioteka predstavlja dio vakufa u kome su medresa, škola, džamija, saraji, besplatne kuhinje i još mnogo toga. 

"To je kompleks oko kojeg Sarajevo postaje urabanim središtem i u kome se odvija gradski život, poprimajući obilježja šehera, jednako otvorenog i ka Istoku i ka Zapadu. Ta vakufska dobra jednako su namijenjena svima, bez razlike. Tadašnje Sarajevo, kao i danas, naseljavaju i muslimani i hrišćani, istočne i zapadne crkve, kao i Jevreji Sefardi", rekao je Mustafić. 

Aladin Husić, saradnik Gazi Husrev-begove biblioteke, istakao je da kako vremenska distanca bude odmicala, tako će i vrijednost ove Monografije biti veća.

"Ona je svojevrstan vremeplov", kazao je Husić. 

Večerašnjoj promociji u Podgorici prisustvovali su brojni ljubitelji knjige, javne ličnosti, među kojima i ministar u Vladi Crne Gore Kemal Purišić, ambasadori Bosne i Hercegovine i Palestine u Crnoj Gori, predstavnici TIKA-e i Instituta "Yunus Emre", poslanici u crnogorskom parlamentu, kao i mnogi drugi. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.