Crna Gora značajno napredovala u oblasti intelektualne svojine
Sastanak ekspertske misije Evropske komisije

Ekspertska misija Evropske komisije, boravi u Crnoj Gori

Crna Gora značajno napredovala u oblasti intelektualne svojine

Crna Gora je, uz podršku Evropske komisije, značajno unaprijedila stanje u oblasti prava intelektualne svojine, kako u pogledu usklađenosti sa pravnom tekovinom EU, tako i u dijelu uspostavljanja odgovarajućeg sistema za njegovo sprovođenje, saopštio je zamjenik glavnog pregovarača Marko Mrdak otvarajući sastanak eskpertske misije za poglavlje 7- Pravo intelektualne svojine.

“Nakon otvaranja 7. poglavlja, u martu 2014. godine, naš rad je fokusiran na ispunjavanje četiri završna mjerila. Usvojili smo i izmenili sve neophodne zakone uz saglasnost Evropske komisije i uspostavili koordinativna tijela koja osiguravaju djelotvornu saradnju između institucija koje se bave pravom intelektualne svojina. Uvjeren sam da će izvještaj ekspertske misije prepoznati rezultate postignute u ovoj oblasti i da ćemo uskoro biti u mogućnosti da privremeno zatvorimo ovo poglavlje”, poručio je Mrdak. 

On je istakao da pravo intelektualne svojine nije samo obaveza iz procesa evropske integracije nego odgovornost države da zaštiti kreativne kapacitete svojih građana. S tim u vezi je podsjetio da je Crna Gora bila jedna od prvih zemalja u svijetu koja je zakonski definisala pravo intelektualne svojine potpisivanjem Pariške konvencije o industrijskoj svojini (1883) i Bernske konvencije o književnim i umjetničkim djelima.

Generalna direktorica za unutrašnje tržište i konkurenciju u Ministarstvu ekonomije i pregovarač za 7. poglavlje, Biljana Jakić je istakla da je Crna Gora svjesna značaja intelektualne svojine u savremenim društvima i teži dostizanju standarda koji u ovoj oblasti važe u zemljama Evropske unije.

Jakić je naglasila je da su zakonodavni i institucionalni okvir u ovoj oblasti zaokruženi i podsjetila da je Ministarstvo ekonomije s ciljem efikasnog sprovođenja propisa, početkom 2017, formiralo Koordinacioni tim za sprovođenje prava intelektualne svojine. Ona je navela, da su zadaci Koordinacionog tima unapređenje i jačanje saradnje između organa i službi nadležnih za zaštitu i sprovođenje prava intelektualne svojine u Crnoj Gori, koordinacija aktivnosti usmjerenih na sprječavanje i suzbijenje vršenja povreda prava intelektualne svojine i praćenje i analiza aktivnosti nadležnih organa u vezi sa pitanjimaintelektualne svojine i predlaganje mjera usmjerenih na poboljšanje efiksanosti njihovog rada.

Direktorica Zavoda za intelektualnu svojinu i šefica Radne grupe za 7. poglavlje, Valentina Radulović Šćepanović je predstavila rad Radne grupe i aktivnosti na ispunjavanju četiri završna mjerila s ciljem zatvaranja ovog poglavlja.

Radulović Šćepanović je istakla da je, tokom prethodnog perioda, napravljen značajan napredak, kako u zakonodavnom i institucionalnom dijelu, tako i u jačanju administrativnih kapaciteta, podizanjem nivoa profesionalne stručnosti, znanja i vještina predstavnika organa državne uprave, sudstva i tužilaštva koji su uključeni u sprovođenje prava intelektualne svojine. Ona je dodala da su zajedničke aktivnosti Zavoda za intelektualnu svojinu i Uprave carina rezultirale podizanjem nivoa svijesti o štetnosti i negativnim uticajima krivotvorenja i piraterije, kao i o važnosti zaštite prava intelektualne svojine.

„U cilju što efikasnije zaštite prava intelektualne svojine u Crnoj Gori, osnovana je Radna grupa za organizovanje i sprovođenje zajedničkih akcija usmjerenih na sprječavanje i suzbijanje vršenja povreda prava intelektualne svojine. Radnu grupu čine predstavnici Zavoda za intelektualnu svojinu, Uprave carina, Tržišne inspekcije i Uprave policije“, poručila je Radulović Šćepanović.

Iskazala je očekivanje da će ovo poglavlje uskoro biti zatvoreno čime se neće smanjiti interesovanje za dalje unapređenje intelektualne svojine Crne Gore.

Ekspertska misija Evropske komisije, boraviće u Crnoj Gori od 29. oktobra do 1. novembra sa ciljem utvrđivanja ispunjenosti mjerila za zatvaranje pregovora u poglavlju 7, saopšteno iz Kancelarije za Evropske integracije.

 Akcenat ekspertske misije biće usmjeren na sprovođenje prava intelektualne svojine, kao i administrativne kapacitete nadležnih institucija. S tim u vezi, eksperti EU će održati čitav niz sastanaka sa predstavnicima Ministarstva ekonomije, Zavoda za intelektualnu svojinu, Uprave carina, Uprave policije, Uprave za inspekcijske poslove, Privrednog suda Crne Gore i Državnog tužilaštva. Takođe, eksperti Evropske komisije održaće sastanke i sa predstavnicima zainteresovanih strana, kao što su Privredna komora Crne Gore i organizacija za kolektivno ostvarivanje autorskog i srodnih prava. Na osnovu rezultata održanih sastanaka i prezentovanih činjenica, Evropska komisija će donijeti zaključak o nivou spremnosti Crne Gore za privremeno zatvaranje pregovora u ovom poglavlju, zaključuje se u saopštenju.
 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.