Stejt Department o hapšenju Asada: Bezbjednost američkih građana prioritet
Džozef Asad

Upoznati sa izvještajima o hapšenju

Stejt Department o hapšenju Asada: Bezbjednost američkih građana prioritet

Stejt department upoznat je sa izvještajima o hapšenju Džozefa Asada, američkog državljanina i bivšeg agenta CIA-e u Abu Dabiju, na osnovu potjernice crnogorskih vlasti, ali zbog pitanja privatnosti, ne može da komentariše slučaj, saopšteno je iz Državnog sekretarijata za Glas Amerike.

Kako je navedeno, bezbjednost i dobrobit američkih građana su najviši prioritet Stejt departmeneta.

Podsjetimo, juče je Pobjeda objavila, pozivajući se na diplomatske izvore, da je bivši agent CIA Džozef Asad uhapšen prije tri dana u Abu Dabiju po potjernici crnogorskih vlasti koje ga sumnjiče za pokušaj proruskog državnog udara tokom parlamentarnih izbora 2016.

Pobjeda piše da je 47-godišnji Asad uhapšen pod sumnjom da je bio logistika u pokušaju svrgavanja prozapadne vlasti uoči prijema zemlje u NATO, zbog čega je optuženo četrnaest ljudi, uključujući dvojicu nedostupnih Rusa i dvojicu opozicionih lidera.

Taj dnevnik piše da su Sjedinjene Američke Države, nakon saznanja o Asadovom hapšenju, preko svojih diplomatskih veza, zatražile da se njihov državljanin pusti iz pritvora i ne izruči Crnoj Gori.

Podsjećaju da takvu proceduru SAD praktikuju kada su američki državljani uhapšeni u inostranstvu, ocjenjujući izvjesnim da će se administracija u Vašingtonu potruditi da ne dođe do ekstadicije bivšeg agenta CIA.

Džozef Asad je prvo od Specijalnog tužilaštva bio predložen za svjedoka na suđenju za pokušaj terorizma, sa ciljem da objasni kako ga je, i zbog čega angažovao Aron Šaviv za operaciju u Crnoj Gori oktobra 2016.

List podsjeća da je bivši operativac CIA izbjegao svjedočenje pozivajući se na Peti amandman Ustava SAD koji omogućava američkim državljanima da ne daju iskaz pred sudom ukoliko im to može štetiti u procesu.

Specijalno tužilaštvo je nakon toga donijelo naredbu za sprovođenje istrage protiv Džozefa Asada i zatražilo njegovo izručenje Crnoj Gori.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.