Kraljevsko pozorište lider regionalnog  prekograničnog EU projekta
Kraljevsko pozorište Zetski dom

Zaštita različitosti u ekspresijama tri naroda

Kraljevsko pozorište lider regionalnog prekograničnog EU projekta

Nakon brojnih uspjeha koji su obilježili rad Kraljevskog pozorišta Zetski dom na Cetinju u protekle četri godine, prevashodno proboja na internacionalnu scenu kroz projekat EU Collective plays!, najstariji crnogorski teatar ulazi u još jednu važnu evropsku saradnju, ovoga puta kao lider.

Projekat ADNICH je pretpristupni program Evropske unije, a u njemu će kao partnere imati Međunarodni teatarski institut, Univerzitet Salento  iz Italije, kao i Opštinu Pogradec i FDU Tirana iz Albanije.

 Kako je saopšteno iz Kraljevskog pozorišta Zetski dom cilj projekta ADNICH , koji će trajati dvije godine, je stvaranje mreže na južnom Jadranu između Italije, Albanije i Crne Gore, koja će se prvenstveno baviti promocijom nematerijalnih kulturnih dobara ovih zemalja  kroz umjetnost i pozorište.  Projekat će u fokusu imati  zaštitu različitosti u ekspresijama tri naroda, identita i tradicije, a u cilju stvaranja novog, inovativnog preko-graničnog proizvoda.

“Program predstavlja sa jedne strane veličanje mediteranske kulture, a u isto vrijeme tretira probleme koji postoje u ovom podneblju kao sto su problemi među entničkim manjinama, dolazak i integracija emigranata, odnosi i razlike među polovima, u smislu postojanja patrijarhalnog sistema, koji će, ukoliko se budu pravilno tretirali , omogućiti nove umjetničke i kulturne izazove u smislu pozorišnih produkcija. Kroz projekat ADNICH ove teme će biti tretirane i promovisane u širem internacionalnom prostoru”, saopšteno je iz Kraljevskog pozorišta Zetski dom.

Vrijednost projekta je milion eura, a nakon njegove prve faze - antorpološkog istraživanja, koju sprovodi partner na projektu- Univerzitet Salento, kako objašnjavaju u Zetskom domu,  radiće se na stvaranju teatarskih rezidencija u smislu radionica, koje će ukljucivati pripadnike sve tri zemlje, sa ciljem stvaranja zajedničkog proizvoda koji će biti promovisan u okviru južno-jadranskog festivala eksperimentalnog teatra.

” Kad se govori o lokalnom stanovništvu zemalja učesnica, misli se na lokalne zajednice, javne ustanove, škole, umjetničke akademije, istaknute ličnosti u svakoj od zajednica  kao i lokalne umjetnike, a u širem smislu će se stvarati zajednički turisticki proizvod, koji se odnosi na južno-jadranski lokalitet i nematerijalna dobra koja ova regija ima da ponudi”, saopštili su u Kraljevskom pozorištu.

U saopštenju se dodaje da je opšti cilj projekta ADNICH  pametno upravljanje prirodnim i kulturnim dobrima u cilju razvoja prekograničnog održivog turizma i promociji regije južnog Jadrana. Poseban cilj je ojačavanje saradnje među relevantnim institucijama i pojedincima regije južnog Jadrana u cilju stvaranja novih i inovativnih kreativnih prozivoda. U programu čiji je cilj fokus na donji prostor Jadranskog mora i osnaživanje  ovog podneblja, Crna Gora i Albanija učestvuju cijelom teritorijom, dok Italija učestvuje  sa regijama Pulja i Molize. INTERREG IPA formira se kao jadranski program za period 2014-2020. Nastaje zbog stvaranja potrebe za novim programima koji ce pomoći Jadransko-jonsku makroregionalnu strategiju i ojačati odnose izmedju Italije, Albanije i Crne Gore.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.