Ako imate ove simptome, odmah posjetite ljekara
Ilustracija

Obratite pažnju

Ako imate ove simptome, odmah posjetite ljekara

U doba interneta i svih mogućih simptoma na internetu, ponekad je teško zaključiti u kojim slučajevima treba hitno ići ljekaru, a u kojima ne. U ovom vodiču otkrijte ona stanja koja zahtijevaju hitnu pomoć

Medicinske informacije nikad nisu bile dostupnije nego u internetsko doba, a to često rezultira i povećanjem broja hipohondara koji na temelju nekoliko simptoma zaključuju da imaju fatalnu bolest. Ljekari pozivaju na oprez u slučaju tih "samodijagnoza" te ističu u kojim slučajevima treba hitno požuriti ljekaru, a u kojima vaši simptomi mogu pričekati da ih procijeni netko stručniji od vas.

1. Iznenadne promjene u govoru

Počne li osoba zamuckivati, imati teškoća u izgovaranju riječi ili naprosto frljati - to je česti simptom neurološkog ispada, na primjer moždanog udara. U takvim je slučajevima nužno odmah reagovati, jer se može ponoviti udar ili pak smanjiti nastala šteta. Simptomi koji se obično nadovezuju su vrtoglavica, teškoće podizanja jedne od ruke, zbunjenost...

2. Utrnuli ud bez ikakvog očiglednog razloga

To se stanje još naziva i periferlnom neuropatijom, a opisuje grupu simptoma koji mogu obuhvatiti živce van mozga i kičme. Ako osjećaj utrnutosti i obamrlosti ne prolazi ni nakon razgibavanja, pođite doktoru da što prije otkrije uzrok, koji može biti od embolije do neurološke bolesti.

3. Iznenadna i probijajuća glavobolja koja ne popušta

Ako se taj simptom javio nakon teškog fizičkog iscrpljivanja, a popraćan je kašljanjem - može biti znak krvarenja u mozgu. Drugi simptomi uključuju ukočen vrat, poteškoće u govoru, gubitak svijesti...

4. Crne mrlje ispod očiju

Jave li se mrlje na površini kože ispod očiju nakon povraćanja ili proljeva, tada se vjerovatno radi o ozbiljnom slučaju dehidracije koji se jedino može liječiti infuzijom. U druge simptome spadaju neobjašnjiv umor, zbunjenost, prestanak mokrenja, slab i ubrzan puls.

5. Snažna bol u prsima/čeljusti/ramenu/leđima

Podmukla i probadajuća bol koja ne prolazi uz osjećaj slabosti jedan je od najočitijih predznaka infarkta.

6. Povraćanje nakon udarca u glavu

Težak udarac ili ozbiljna povreda glave zahtijeva brzi pregled liječnika kako bi se smanjio rizik oštećenja mozga. Ako se nakon traume javlja nesvjestica, gubitak sluha, povraćanje, dvostruke slike, krvarenje iz nosa ili uva te gubitak pamćenja - požurite u hitnu!

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.