Gorak ukus pomaže stomaku
Ilustracija

Pelin

Gorak ukus pomaže stomaku

Ljekovita priroda: Pelin je izuzetno djelotvoran kod grčeva u želucu i crijevima, hroničnog zatvora, žutice, žgaravice i lošeg daha. Kod visoke temperature i malarije efikasniji od kinina

Pelen ili pelin (Artemisia absinthium), gorčika, vermut, osjenač, nazivi su iste biljke, u narodu poznate po ljekovitim svojstvima. Latinsko ime je dobila po boginji Artemidi, koja ga je poklanjala ženama da bi se lakše porodile. Hipokrat ga je pripisivao protiv bolova, amnezije i reumatizma, a uvršten je kao lijek i u sve naše srednjevjekovne medicinske knjige. Samo je u 18. vijeku bio zabranjen, zbog zloupotrebe u opojne svrhe. Ipak, dobri poznavaoci znaju koliko je blagotvoran za organizam u određenim dozama, što su potvrdile i brojne zvanične studije.

Osobe sa Kronovom bolešću su ga uzimale tokom 10 dana, umjesto steroida. Nakon toga je ustanovljeno da mnogim pacijentima steroidi više nisu bili potrebni, a kvalitet života im se poboljšao.

Pelin je i jedan od najbrže djelujućih lijekova, za sve tegobe sa varenjem i žuči, a snažno podstiče i apetit. Digestivna svojstva posjeduje zbog izražene gorčine, zahvaljujući sastojku absintinu. Odavno je poznato da uzimanje gorkih namirnica prije jela pospješuje varenje, podstiče stvaranje žuči i rad crijeva. Osim toga djeluje protiv grčeva u želucu i crijevima, hroničnog zatvora, žutice, žgaravice i lošeg daha.

Koristi se i kod visoke temperature i malarije, čak se pokazao efikasnijim od široko rasprostranjenog kinina. Narodna medicina ga preporučuje i protiv gojaznosti i dijabetesa. U malim količinama podstiče rad bubrega i bešike, a ženama se preporučuje za regulisanje menstrualnog ciklusa.

Uzima se u vidu praha, tinkture, dodaje vinu i rakiji, a najpoznatiji proizvod je gorki liker pelinkovac. U ljekovite svrhe koristi se korijen i list, svjež ili sušen u hladu. Koristi se u strogo propisanim dozama, a s obzirom na to da je izuzetno gorak, može da se meša sa medom i sokom ili da se popije u obliku kapsule.

Ali, uprkos ljekovitim svojstvima, ne preporučuje se u trudnoći ako postoji rizik od moždanog udara, kao ni kod oštećenja želuca i drugih unutrašnjih organa. Ne smje da se uzima istovremeno sa preparatima gvožđa, ni kod težih oboljenja bez savjeta sa ljekarom. Isto tako ne preporučuje se korišćenje duže od sedam dana, čak i kada nema nikakvih smetnji.

PRIPREMA

Čaj - Kašičicu pelina prelijte sa 2 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno 15 minuta. Procijedite i uzimajte do tri šoljice dnevno. Čaj se pije u malim gutljajima poslije jela, najduže sedam dana. Nakon toga pauzira se sedam dana, pa može da se nastavi terapija. Po potrebi može da se zasladi, osim ako se uzima zbog problema sa probavom.

Vino i pivo - Pola šake pelina se sipa u litar bijelog vina ili piva i ostavi da odstoji dvije nedjelje. Zatim se procijedi i uzima mala čašica tri, četiri dana uzastopno. Podstiče apetit, poboljšava varenje, a na prazan stomak se pije protiv glista.

Prah - Protiv gripa se uzima gram praha pelina, dva puta dnevno. S obzirom na gorčinu, prah može da se pomiješa sa kašičicom meda.

(novosti)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.