Komisija utvrdila: 21,4 % ukupnog magistarskog Bečićevog rada ne može se smatrati autentičnim
Aleksa Bečić

Komisija utvrdila: 21,4 % ukupnog magistarskog Bečićevog rada ne može se smatrati autentičnim

Komisija za provjeru autentičnosti magistarskog rada utvrdila je da se 21,4 odsto ukupnog magistarskog Alekse Bečića ne može smatrati autentičnim radom, jer prestavljaja tekst preuzet od drugih autora bez korektnog citiranja.

U izvještaju Komisije, u koji je Javni servis imao uvid, navodi se da je na bazi detaljnih analiza utvrđeno da se 7.497 riječi iz Bečićevog rada ne može smatrati autentičnim radom.

Provjera je izvršena, posebnim softverom, a kako navodi Komisija, dobijeni nalazi ne mogu se uzeti kao pouzdana osnova za odlučivanje, posebno u slučajevima retroaktivne provjere orginalnosti rada. Podsjećaju i da je provjera rada urađena četiri godine nakon odbrane magistarskog. 

"Na bazi detaljne analize koju smo spreveli utvrdili smo da se 7.497 riječi, odnosno 21,4 odsto ukupnog obima magistarskog rada Alekse Bečića ne može smatrati autentičnim radom, jer prestavljaja tekst preuzet od drugih autora bez korektnog citiranja", navodi se u izvještaju Komisije. 

Komisija za provjeru autentičnosti magistarskog rada kandidata Alekse Bečića predala je izvještaj Senatu Univerziteta Crne Gore, a sa sadržajem izvještaja upoznala je i Ekonomski fakultet.

"Komisija je utvrdila da je 10.346 riječi iz magistarskog rada odnosno 29,5 odsto rada, čini tekst preuzet, ali ne i naveden iz diplomskog rada kandidata. Procenat diplomskog rada kandidata koji je inkorporiran u njegov magistarski rad iznosi 98,4 odsto", navodi se u izvještaju Komisije.

Kako navode, nalaz je dobijen korišćenjem licenciranog softvera za detekciju plagijata "Ithenticate".

Komisija zaključuje i da je magistarski rad odbranjen 24.3.2014, a "mehanička" softverska analiza je uređena 11.07.2018. što je četiri godine i tri mjeseca nakon odbrane.

"Tako dobijena analiza pokazala je indeks sličnosti od 42 odsto sa spiskom priložene literature. Dobijeni softverski nalazi ne mogu se uzeti kao pouzdana osnova za odlučivanje, posebno u slučajevima retroaktivne provjere orginalnosti rada. Posebno ističemo činjenicu da su rezultati o korišćenju pojedinih izvora izraženi kao cijeli brojevi. Drugim riječima softver vrši zaokruživanje procenta sličnosti u formi cijelih brojeva, što ne daje u potpunosti objektivne podatake", navodi se u izvještaju Komisije. 

RTCG

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.