U skloništu za žrtve trgovine ljudima od početka godine bile smještene četiri štićenice
Foto: PR Centar

Multisektorskom saradnjom unaprijediti zaštitu žrtava trgovine ljudima

U skloništu za žrtve trgovine ljudima od početka godine bile smještene četiri štićenice

U Nacionalnom skloništu za žrtve trgovine ljudima su, od početka godine, bile smještene četiri štićenice, a za unaprijeđenje njihove zaštite neophodan je multisektorski pristup i intezivna saradnja između državnih organa, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija.

To je saopšteno na pres konferenciji Crnogorskog ženskog lobija (CŽL) povodom predstavljanja publikacije „Bolji put za žene žrtve trgovine ljudima“, koja je štampana kao doprinos ovogodišnjoj globalnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.

Izvršna direktorica CŽL, Aida Petrović, kazala je da kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ ukazuje na nasilje koje se svakodnevno dešava ženama i djeci i da, u cijelom svijetu, podiže svijest o tom problemu.

„Društvo je svakodnevno na ispitu, jer se kršenje ljudskih prava dešava svakodnevno, a  pomoć i podrška su od izuzetnog značaja za žrtve“, rekla je Petrović u PR Centru.

Ona je ocijenila da je neophodna potpuna implementacija nacionalnog zakonodavstva, kao i posvećen terenski rad sa žrtvama trgovine ljudima i potencijalnim žrtvama.

„,Mora se ispoštovati sve ono što su propisali nacionalno, međunarodno zakonodavstvo, a nacionalno u skladu sa međunarodnim u procesu pristupa Evropskoj uniji, ali isto tako treba terenski raditi“, rekla je Petrović.

FME7810

Petrović, foto: PR centar

Ona je podsjetila da CŽL radi na terenu širom Crne Gore od 2000. godine, „kako sa romskom zajednicom, tako i sa drugima kojima je ta podrška i pomoć potrebna“.

Predstavnica Nacionalne kancelarije za borbu protiv trgovine ljudima, Tijana Šuković, kazala je da su tokom ove godine u Nacionalnom skloništu za žrtve trgovine ljudima bile smještene četiri štićenice, od kojih su, kako je saopštila, tri bile maloljetne.

Ona je saopštila da je izrađen nacrt Standardnih operativnih procedura za identifikaciju žrtava trgovine ljudima.

„To podrazumijeva formalno dodjeljivanje statusa žrtvi trgovine ljudima, bez obzira na tok krivičnog postupka. Uvidjeli smo da je neophodno formulisati standardne operativne procedure, kojima bi bile obuhvaćene sve osobe, koje su i potencijalne žrtve trgovine ljudima, kako bi uživale sva ona prava koja im pripadaju u dijelu zaštite i reintegracije“, rekla je Šuković.

Ona je kazala da je formiran Operativni tim za borbu protiv trgovine ljudima, koji čine predstavnici Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije i Vrhovnog državnog tužilaštva, a koji će u narednom periodu, kako je ocijenila, dovesti do poboljšanja bilansa ostvarenih rezultata u toj oblasti.

Prema njenim riječima, internom evaluacijom postojeće Strategije za borbu protiv trgovine ljudima konstatovan je napredak u povećanju svijesti o tom problemu, ali i da ima prostora za, kako je kazala, unaprijeđenje nacionalne politike.

FME7847

Šuković, foto: PR Centar

Šuković je ocijenila da je neophodno sprovoditi aktivnosti kojima će se podići nivo svijesti među rizičnim grupa u odnosu na trgovinu ljudima, „pogotovo onima iz romske i egipćanske populacije“.

„Naročito treba obratiti pažnju na aktivnosti senzibilizacije, ne samo predstavnika institucija, već i na rad direktno u zajednici sa predstavnicima same romske zajednice, sa roditeljima, ali i djecom, koja su u posebnom riziku da budu izložena pojavama  ugovorenih, nedozvoljenih brakova i prosjačenja, što dovodi do pojave trgovine ljudima“, rekla je Šuković.

Ona je kazala da je nacionalno zakonodavstvo usaglašeno sa svim relevantnim međunarodnim dokumentima, ali da statistički podaci poslednjih par godina ukazuju da, kako je navela, preduzete aktivnosti nije pratio i odgovarajući broj krivičnih prijava i optuženja.

„Budući da nikada ne možemo staviti tačku, jer je zakonodavstvo je živa materija, tako da će se u narednom periodu sagledavati sve ono što na međunarodnom planu definiše aktivnosti nadležnih institucija u dijelu krivičnog gonjena, kako bi se i naše zakonodavstvo prilagođavalo istima“, navela je Šuković.

Predložen je, kako je dodala, nastavak razvijanja proaktivnijih metoda, „koje će dovesti i do porasta broja identifikovanih slučajeva u narednom periodu“.

Projekat ,,Bolji put za žene žrtve trgovine ljudima,, dio je regionog programa „Primjene zakona, mijenjanje stavova“ koje sprovodi UN WOMEN u saradnji sa UNDP u Crnoj Gori, a finasira Evropska unija , dok je štampanje publikacije omogućila Fondacija CARE International Balkans kroz mini grantove.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.