Vlada odlučila: Od 1. januara 2019. uvodi ekonomsko državljanstvo
Ilustracija

Razvojni model radi otvaranja novih radnih mjesta i podizanja standarda građana

Vlada odlučila: Od 1. januara 2019. uvodi ekonomsko državljanstvo

Vlada Crne Gore danas je donijela odluku koja predviđa da od 1. januara 2019. godine, zainteresovani strani investitori mogu dobiti crnogorski pasoš, ulaganjem u razvojne projekte.

Ekonomsko državljanstvo biće dostupno za najviše 2.000 investitora, a program preko kojeg se može ostvariti ekonomsko državljanstvo trajaće tri godine. 

Jedan od uslova je da za crnogorsko državljanstvo može aplicirati stranac koji u Crnoj Gori ili drugoj državi nije pravosnažno osuđen i za kojeg je agent za ocjenu međunarodne podobnosti dao pozitivno mišljenje uključujući dokaz o porijeklu novca namijenjenom za uplatu i ulaganja u skladu sa ovom odlukom, javlja Anadolija.

Investitor može steći crnogorsko državljanstvo po nekoliko načina - prijemom po osnovu posebnog programa ako je na račun uplatio 100.000 eura za razvoj manje razvijenih jedinica lokalne samouprave. 

Takođe, državljanstvo može steći i ako je na račun uplatio najmanje 450.000 eura za potrebe ulaganja u jedan od razvojnih projekata u Podgorici, primorskom regionu ili iznos od 250.000 eura za potrebe ulaganja u jedan od razvojnih projekata u sjevernom ili središnjem regionu Crne Gore.

Pored toga, aplikant mora da položi 15.000 eura za aplikaciju za sebe, po 10.000 eura za najviše četiri člana porodice, i po 50.000 eura za svakog narednog člana porodice.

Novac će biti uplaćivan u poseban fond iz kojeg će se finansirati izgradnja infrastrukture u manje razvijenim opštinama, prije svega na sjeveru države. Odlukom je precizirano da će kontrolu uplata nadzirati nezavisni revizor. 

simovic

Milutin Simović

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Milutin Simović istakao je da je današnja odluka donešena sa ciljem privlačenja investicija i otvaranjem novih radnih mjesta. 

"Što će učiniti da imamo bolji standard naših građana. Ovaj program predstavlja odgovor na realne potrebe naše ekonomije. Realizacijom ovih ciljeva, ujedno ispunjavamo zahtjevne ekonomske kriterijume iz naše evropske agende", rekao je Simović nakon sjednice Vlade. 

Potpredsjednik Vlade je precizirao da je ekonomsko državljanstvo odavno prepoznato u brojnim visokorazvijenim zemljama širom svijeta kao važan instrument i podrška ukupnoj politici privlačenja stranih direktnih investicija i kreiranju konkurentnog investicionog okvira na vrlo zahtjevnom globalnom tržištu.

„Ovom Odlukom intenziviraćemo realizaciju razvojnih projekata i omogućiti brži razvoj i manje razvijenim opštinama. Ovaj program predstavlja odgovor na realne potrebe naše ekonomije i potrebu njene diverzifikacije. Zbog toga je poseban kvalitet ove Odluke u otvaranju mogućnosti za realizaciju razvojnih projekata u više sektora – turizmu, poljoprivredi i prerađivačkoj industriji. Takođe, ova Odluka je i izraz naše odlučne namjere da realizujemo razvojne projekte na ukupnom području Crne Gore, dakle i na sjeveru i na jugu“ – rekao je potpredsjednik Vlade Milutin Simović.

DsnZp1oXQAAkQVx

Vlada Crne Gore, rekao je potpredsjednik, ovako koncipiranim programom ekonomskog državljanstva i ovom Odlukom, na polovini svog mandata, ponovo potvrđuje da je, u cilju razvoja, spremna kreirati zahtjevne programe, u skladu sa konkurentnim globalnim investicionim tržištem.

„Realizacijom ovih ciljeva, pored naše ključne unutrašnje potrebe – dinamičnog ekonomskog razvoja, ujedno ispunjavamo i zahtjevne ekonomske kriterijume iz naše evropske agende. Mjera naše unutrašnje potrebe je najbolje iskazana kroz činjenicu da je Crna Gora, u ovom trenutku, na nivou od 46% prosjeka razvijenosti Evropske unije. Mi moramo standard naših građana što brže, i što bliže dovesti do nivoa evropskog standarda. Zbog toga ne smijemo gubiti vrijeme odlaganjem odluka, kakva je i ova, koje su korisne i potrebne i koje stvaraju uslove za bolji život građana Crne Gore, posebno onim u manje razvijenim područjima“ – rekao je na konferenciji za medije potpredsjednik Vlade Crne Gore.

Govoreći o procesu pripreme Odluke potpredsjednik Simović je rekao da je prethodio iskreni i otvoreni dijalog sa našim evropskim partnerima.

„Bilo je i određenih rezervi, dodatnih upita, da li ćemo biti spremni da ovako odvažan korak sprovedemo na ispravan način – kako su to uradile članice EU koje imaju slične programe, ne ugrožavajući naš evropski put i postizanje ciljeva Unije. U konačnom, razumjeli smo stav naših EU partnera da Crna Gora treba da iskoristi svoja isključiva prava za davanje državljanstva, u duhu iskrene saradnje i da se uzdrži od svake mjere koja bi mogla ugroziti postavljene ciljeve Unije. To su upravo i naše namjere! Ovakav koncept Odluke i ovako definisana implementacija programa, izraz su upravo Vladine iskrene saradnje, namjere i odgovornosti, kao i potpune uzdržanosti od svake mjere koja bi mogla ugroziti dalji integracioni put Crne Gore i ciljeve same Evropske unije“ – rekao je potpredsjednik Vlade Milutin Simović na konferenciji za medije.

Ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović posjasnio je javnosti kriterijume za izbor razvojnih projekata i uslove koje treba da zadovolje aplikanti kao i proceduru.

„Program je osmišljen da traje određeno vrijeme, ograničen je na dodjelu državljanstva Crne Gore po najviše 2.000 zahtjeva. Novac dobijen na ovaj način biće usmjeren isključivo u razvoj. U postupku je obezbijeđena najveća moguća transparentnost“ – rekao je ministar Radulović.

On je precizirao da država Crna Gora bira po najvišim kriterijumima posebne agente za posredovanje i za provjeru međunarodne podobnosti aplikanta i izdaje im godišnje licence i da aplikanti podnose zahtjeve posredstvom agenta koji je prethodno zaključio ugovor sa državom Crnom Gorom.

Govoreći o kriterijumima projekata u koje treba ulagati, u oblasti turizma to su hoteli ili mješoviti turistički kompleksi i to u Primorskom regionu i Glavnom gradu Podgorici: sa najmanje 5 zvjezdica, najmanje 60 smještajnih jedinica, minimalne investicije 15.000.000 eura i najmanje 80 novozaposlenih. U Sjevernom i Centralnom regionu, izuzev Glavnog grada Podgorice, kriterijumi su hotel ili mješoviti turistički kompleks sa najmanje 4 zvjezdice, najmanje 35 smještajnih jedinica, minimalne investicije od 5 miliona eura i najmanje 25 novozaposlenih.


 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.