Protest protiv izgradnje hidroelektrana,
Sa protesta, foto:AA

Budva

Protest protiv izgradnje hidroelektrana, "u Plavu presušili svi potoci, priroda kao da je pala atomska bomba"

Više od stotinu aktivista za zaštitu rijeka s Balkana danas je protestovalo u Budvi protiv izgradnje hidroelektrana. Okupljeni su poslali poruku da hidroenergija nije zelena energija i da je stavljanje rijeka u cijevi "genocid nad lokalnim stanovništvom".

Protest, koji je organizovao Pokret za spas rijeka Balkana "Balkan River Defence", u saradnji s više crnogorskih i međunarodnih organizacija, okupio je i građane Budve, koji su dali podršku ekološkim aktivistima, javlja agencija Anadolija. 

Semra Mahmutović iz Pokreta "Balkan River Defence" kazala je da hidroenergija nije zelena energija.

"To što planiraju tri hiljade brana na Balkanu je pogubno za cijeli svijet", kazala je Mahmutović. 

Milica Kandić iz ekološke organizacije "Green Home" ukazala je da je bilo nekoliko propusta tokom postupka davanja koncesija. 

"Dajemo podršku ljudima koji su došli sa sjevera Crne Gore da iskažu bunt protiv izgradnje malih hidroelektrana. Kada je bio proces izdavanja koncesija malih hidroelektrana, nedostajali su ključni dokumenti. Nisu ispoštovani zakoni o koncesijama i o vodama", kazala je Kandić. 

2018110723330684438813761WebFoto:Anadolija

Današnji protest organizovan je ispred hotela "Splendid" u Bečićima, gdje je u toku Samit o hidroenergiji Balkana, kojem prisustvuju zagovornici i investitori u razvoj hidroenergetskih projekata. 

Iber Hoti, jedan od protivnika gradnje hidroelektrana iz Plava, kazao je da u tom gradu trenutno imaju dvije hidroelektrane. 

"Tamo su presušili svi potoci, tamo je priroda kao da je pala atomska bomba", kazao je Hoti. 

Milan Svitlica iz Budve, pružajući podršku stanovništvu sa sjevera Crne Gore, kazao je da je stavljanje rijeke u cijev isto kao da se krene u projekat betoniranja mora. 

2018110723330684438813759Web

Foto:Anadolija

"To je suludo, prevaziđeno i genocid nad lokalnim stanovništvom", kazao je Svitlica. 

Podršku današnjem protestu su dali i građani albanskog sela Keljmendi, gdje je takođe planirana gradnja hidroelektrana. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.